Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Szybki PIT i szybki zwrot nadpłaty podatku
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Szybki PIT i szybki zwrot nadpłaty podatku

Już teraz niemal przesądzony jest fakt, że w 2014 r. po raz kolejny Polacy pobiją rekord w liczbie złożonych e-deklaracji, a przecież szczyt okresu rozliczeniowego przypada na kwiecień. Nie warto więc zwlekać i już dziś rozliczyć PIT, a następnie szybko odebrać zwrot nadpłaty podatku. 

Przypomnijmy, że w 2013 r. podatnicy przesłali drogą elektroniczną do administracji podatkowej ponad 3,5 mln e-PIT-ów. Z kolei „Gazeta Wyborcza” donosi, że w styczniu 2014 r. złożono 295 070 rocznych deklaracji podatkowych, a w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 193 867. Jeżeli obecna tendencja zostanie utrzymana do końca kwietnia, to liczba zeznań rocznych złożonych przez internet może znacznie przekroczyć 5 milionów. Ty już teraz możesz rozliczyć się w zaledwie 5 minut za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2013 od Podatnik.info.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Jak widać na powyższym wykresie, podatnicy największą liczbę deklaracji podatkowych złożyli w drugiej końcówce lutego, tuż po otrzymaniu od płatnika informacji PIT-11, a następnie dynamika przesyłanych e-formularzy nieco spadła. Natomiast z doświadczeń z ubiegłych lat można wnioskować, że w drugiej połowie kwietnia liczba przesyłanych e-PIT-ów ponownie gwałtownie wzrośnie, dzięki czemu będzie znacznie większa niż w lutym i marcu 2014 r.

Taki rezultat wyjątkowo cieszy Ministerstwo Finansów z ministrem Mateuszem Szczurkiem na czele, ponieważ resort już po raz piąty w ramach akcji Szybki PIT zachęca podatników do rozliczenia się drogą elektroniczną. Jej celem jest uświadomienie Polakom, jakie korzyści płyną z terminowego i szybkiego składania rocznych PIT-ów oraz rozpowszechnienie informacji o możliwości składania deklaracji podatkowych za pośrednictwem internetu.

Wypełnij PIT w kilka minut bez wychodzenia z domu!

Ministerstwo Finansów w swoich komunikatach wielokrotnie przypomina, że przesłanie PIT-u przez internet to najtańsza, najszybsza i najwygodniejsza forma rozliczenia z urzędem skarbowym. Dzięki temu podatnik zdecydowanie zwiększa swoje szanse na szybki zwrot nadpłaty podatku niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego składania zeznania rocznego w formie papierowej. W tym celu warto rozliczyć się już dziś, ponieważ zwlekanie do ostatnich dni kwietnia może opóźnić czas oczekiwania na przysługujące nam pieniądze.

Przed rozliczeniem się drogą elektroniczną podatnik powinien przygotować informację PIT-11 (m. in. jeżeli jest zatrudniony w formie umowy o pracę lub zarobkuje na podstawie umowy zlecenia i dzieło) oraz wszystkie dokumenty niezbędne do odliczenia przysługujących ulg i darowizn. Ponadto należy zaopatrzyć się w następujące dane, na podstawie których ministerialny system zidentyfikuje naszą tożsamość:


Dodatkowo po wypełnieniu PIT-u oraz jego wysłaniu do Ministerstwa Finansów należy pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). UPO jest jedynym dowodem złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym, traktowanym na równi z nadaniem listu poleconego w placówce Poczty Polskiej lub potwierdzeniem złożenia zeznania rocznego bezpośrednio w organie podatkowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika.


Podatnik.info 

Loading Comments