Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Szef rządu o zmianach w OFE
http://sxc.hu/

Szef rządu o zmianach w OFE

Premier Donald Tusk poinformował o przyjęciu przez rząd projektu ustawy dotyczącej zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Szef rządu wyjaśnił, że składka przekazywana do OFE spadnie z 7,3 do 2,3 proc., a przepisy ustawy pozwolą zmniejszyć dług publiczny o ok. 190 mld zł do 2020 r.

Donald Tusk podkreślił, że rząd szukał rozwiązania, które da kilka gwarancji na przyszłość. Jak wyjaśnił zmiany w OFE zagwarantują bezpieczeństwo dzisiejszych i przyszłych emerytów, stabilność systemu emerytalnego oraz uratują Polskę przed narastającą spiralą zadłużenia.


Szef rządu zaznaczył, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, tak by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. – Zmiany te oznaczają, że potrzeby pożyczkowe Polski do 2020 r. zmniejszą się o ok. 190 mld zł – wyjaśnił Donald Tusk.


Premier podkreślił, że zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Od 2012 r. zostanie wprowadzona 4-proc. ulga podatkowa dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę. Powstaną także indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, które mogą być prowadzone przez towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe. – Wprowadzony zostanie ponadto zakaz akwizycji dla OFE, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym – zaznaczył szef rządu. Premier podkreślał, że koszty, jakie ponosimy w przypadku OFE okazały się bardzo duże.


Donald Tusk odniósł się również do procesu, jaki toczy się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie inwestowania przez OFE zagranicą. Szef rządu wyjaśnił, że inwestowanie zagranicą może mieć zalety, ale nie zwiększy bezpieczeństwa polskich emerytur. – Dlatego zmniejszenie składki OFE jest ważne także z tego punktu widzenia, by ograniczać to, co nazywamy elementem ryzyka i hazardu – zaznaczył. – Można założyć, że część naszej składki będzie ofensywnie wykorzystywana, ale nie możemy narażać przyszłych emerytów na zbyt wysokie ryzyko związane z możliwością inwestowania poza granicami – wyjaśnił premier.


Jak zapewnił Donald Tusk, rząd zrobi wszystko, aby projekt zmian w systemie OFE wszedł w życie 1 maja 2011 r.

 

CIR

Loading Comments