Świadczenia związane ze studenckimi praktykami zawodowymi mogą być zwolnione z PIT - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Świadczenia związane ze studenckimi praktykami zawodowymi...
KS
http://sxc.hu/

Świadczenia związane ze studenckimi praktykami zawodowymi mogą być zwolnione z PIT

Podziel się tym artykułem:   

Świadczenia otrzymywane przez studenta od uczelni w związku z praktykami zawodowymi, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych jednak tylko do kwoty 2 280 zł. Z nadwyżki trzeba pamiętać rozliczyć się z fiskusem. Również wynagrodzenie za praktyki otrzymane z firmy zostanie zmniejszone o podatek dochodowy.

Okres studiów to idealny moment na rozpoczęcie kariery zawodowej, dlatego też studenci często biorą udział w różnego rodzaju stażach bądź praktykach zawodowych. Oprócz ewidentnych korzyści w postaci możliwości zdobycia wiedzy oraz cennego doświadczenia zawodowego, studenci niejednokrotnie otrzymują również wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że ze względu na powszechność podatku dochodowego, przychody te z zasady podlegają opodatkowaniu.

Świadczenia zwolnione z podatku dochodowego, ale tylko do kwoty 2 2800 zł

Uczelnie wyższe kierując swoich studentów na studenckie praktyki zawodowe, zapewniają im przy tym specjalne świadczenia, przeznaczone na zakwaterowanie poza miejscem zamieszkania, wyżywienie czy też przejazdy. Choć stanowią one dla studenta ewidentne przysporzenie majątkowe, nie powodują jednak powstania obowiązku podatkowego. Wynika to bezpośrednio z faktu, że świadczenia te zostały objęte zwolnieniem przedmiotowym. Zgodnie bowiem z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 89 ustawy o podatku Dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń otrzymanych przez studentów od uczelni, na podstawie odrębnych przepisów, w związku ze skierowaniem przez uczelnię na studenckie praktyki zawodowe, jednak tylko do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Można zatem powiedzieć, że zwolnienie z podatku dotyczy tylko i wyłącznie, przyznawanych studentom przez uczelnie wyższe świadczeń przeznaczonych na ściśle określone cele.

Dodatkowe wynagrodzenie musi być opodatkowane

Może się jednak zdarzyć, że wartość otrzymanych przez studenta świadczeń w ciągu roku będzie wyższa niż 2 280 zł. W takiej sytuacji nadwyżkę należy opodatkować. Również w przypadku, gdy student odbywając praktykę zawodową otrzyma od firmy, w której odbywał praktyki wynagrodzenie, będzie musiał pamiętać o rozliczeniu się z tak uzyskanych pieniędzy z fiskusem. Po zakończeniu roku powinien otrzymać od firmy informację PIT-11 i wykazać zarobione pieniądze w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-37 lub PIT-36) jako przychód z innych źródeł.

 

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl

tax_care_-_logo_150

Podziel się tym artykułem: