Superszybki kredyt dla firm przez internet
http://sxc.hu/
Tax Care

Superszybki kredyt dla firm przez internet

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dzisiaj szybki kredyt przez internet dla biznesu oferują już cztery banki: mBank, MultiBank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank i MultiBank.

Przedsiębiorcy starający się o standardowy kredyt muszą przedstawić w banku przynajmniej kilkanaście dokumentów. Ich liczba jest uzależniona od rodzaju kredytu - na przykład przy kredycie inwestycyjnym bank będzie wymagał innych dodatkowych dokumentów niż w przypadku kredytu hipotecznego na zakup prywatnego mieszkania przedsiębiorcy. Generalnie dokumenty potrzebne  do zaciągnięcia kredytu można podzielić na kilka grup: dokumenty rejestracyjne (np. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis KRS, zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON), finansowe (kopię księgi przychodów i rozchodów co najmniej za ostatnie kilka miesięcy, wyciągi z rachunków firmowych, PIT-y za rok lub nawet 2 poprzednie lata oraz aktualne zaświadczenia z urzędu skarbowego i  ZUS o niezaleganiu z podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), dokumenty dotyczące biznesowego przedsięwzięcia (np. biznes plan w przypadku kredytu inwestycyjnego) i dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu (np. wypis i wyrys z ewidencji gruntów, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, odpis z księgi wieczystej przypadku zakupu nieruchomości gruntowej zabudowanej).

Uzbierawszy tak dużą liczbę dokumentów, bank musi mieć czas, by się z nimi dokładnie zapoznać. To wszystko sprawia, że proces kredytowy może przeciągać się nawet do kilku tygodni. Tymczasem przedsiębiorcy potrzebują zazwyczaj szybkiego dostępu do pożyczanych  pieniędzy, nie chcą również tracić czasu na kompletowanie dokumentów.

Decyzja kredytowa w trzy minuty

Banki zaczynają powoli reagować na potrzeby przedsiębiorców. Na rynku pojawiają się już oferty szybkiego finansowania, nie wymagające zbierania szeregu dokumentów i zaświadczeń oraz przynajmniej kilku wizyt w oddziale – dostępne za pomocą bankowości elektronicznej.  Z ankiety Tax Care wynika, że obecnie kredyty przez internet oferują mikroprzesiębiorcom cztery banki:  Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank i MultiBank. Każdy z nich zapewnia, że pożyczane pieniądze będą do dyspozycji prowadzących działalność maksymalnie następnego dnia roboczego. Według deklaracji bankowców, w mBanku decyzja o przyznaniu kredytu zapada w ciągu kwadransa, a w Idea Banku – nawet w trzy minuty. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Biorąc pod uwagę, że proces aplikacji o kredyt przebiega w pełni automatycznie – tak.

Kredyt dla przedsiębiorców przez internet

W mBanku i MultiBanku przedsiębiorca wypełnia wniosek w serwisie transakcyjnym, w którym określa, w jakiej formie ma być przyznany kredyt (ma do wyboru kartę kredytową, pożyczkę dla firm lub limit kredytowy w rachunku). Nie składa przy tym żadnych dodatkowych dokumentów.  Bank zapewnia, że w przypadku kwoty do 50 tys. zł przyznanie kredytu następuje od razu, bez potrzeby kontaktowania się z pracownikiem banku, a sama umowa kredytowa podpisywana jest poprzez wpisanie kodu sms.  Po podpisaniu umowy pożyczka dla firm jest uruchamiana tego samego dnia, a limit kredytowy – do następnego dnia roboczego. Najdłużej trzeba czekać na pieniądze w przypadku karty kredytowej, która jest dostarczana pocztą.  W ING Banku Śląskim procedura szybkiego kredytu przez internet wygląda podobnie – przedsiębiorca wypełnia wniosek, a po pozytywnym rozpatrzeniu go przez bank umowa jest akceptowana przez prowadzącego działalność elektronicznie.

Inaczej wygląda to w Idea Banku, który używa nowatorskiego narzędzia pozwalającego na analizę danych pozyskanych ze wskazanego przez przedsiębiorcę konta w dowolnym banku oraz weryfikację kredytobiorcy w rejestrach dłużników. - Dzięki temu bank jest w stanie w błyskawicznym tempie przeprowadzić analizę kredytową i automatycznie „wydać” decyzję – tłumaczy Kinga Łagowska, PR manager Idea Banku. – Kredytobiorca nie dostarcza przy tym żadnych wyciągów z innego banku. Loguje się do swojego konta poprzez dedykowaną stronę Idea Banku i w ten sposób umożliwia bankowi „zaciągnięcie” historii operacji na swoim rachunku z ostatnich sześciu miesięcy.

Tylko w Idea Banku kredyt dla wszystkich

Takie narzędzie daje Idea Bankowi zdecydowaną przewagę nad innymi bankami oferującymi szybkie kredyty przez internet. Same produkty są bowiem podobne pod względem maksymalnej kwoty kredytu (do 50 tys. zł w przypadku Idea Banku, mBanku i MultiBanku, ING Bank Śląski indywidualnie, ale ze względu na okoliczności przyznania kredytu nie należy spodziewać się wyższej kwoty niż u konkurencji), czasu, w którym pieniądze trafiają do przedsiębiorcy, braku obowiązku dostarczania dokumentów finansowych czy braku zabezpieczeń. Ale tylko kredyt przez internet Idea Banku jest dostępny także dla klientów z zewnątrz, nie posiadających w nim konta ani żadnego innego produktu. Zarówno w mBanku, MultiBanku, jak i ING Banku Śląskim pożyczki przez internet są dostępne tylko dla przedsiębiorców, którzy są już klientami banku, a o sam kredyt mogą wnioskować tylko po uprzednim złożeniu propozycji takiej pożyczki przez bank.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Mikrofirmy wciąż mają utrudniony dostęp do kredytów. Pożyczki dla firm wypełniają lukę w ofercie banków