Staruszek łatwym celem dla oszusta
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Staruszek łatwym celem dla oszusta

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Seniorzy od lat stanowią najliczniejszą grupę osób zgłaszających się do miejskich rzeczników konsumentów. Przez wzgląd na swój wiek, stan zdrowia i nierzadko samotność, są najlepszym kąskiem dla oszustów. Co i rusz policja ostrzega przed krążącymi naciągaczami wyłudzającymi od seniorów pieniądze metodą „na wnuka”. Ale kiedy starsi ludzie poznali już sposób działania oszustów, ci ostatni wymyślili nowe metody. Wartym przytoczenia jest sposób „na telefon”. Zaczyna się dosyć niewinnie od puszczenia sygnału na telefon komórkowy. Kiedy osoba starsza oddzwania na wyświetlony numer, nieświadomie wykonuje bardzo drogie połączenie. W ten sposób oszuści wyłudzają jednorazowo nawet kilkaset złotych. Policja kilkukrotnie apelowała o nieoddzwanianie na numery dziwnie wyglądające, których prefiksy mogą świadczyć o połączeniach zagranicznych.

Pokazowe techniki manipulacyjne

Najniebezpieczniejsze, bo też najczęściej zgłaszane, wydają się jednak prezentacje różnego rodzaju produktów: samosprzątający odkurzacz, leczniczy materac, cudowne filtry do wody, uzdrawiająca kołdra. Staruszkowie, skuszeni niesamowitymi funkcjami towarów, wydają na nie ostatnie pieniądze, aby później, jak opadną emocje, swojej decyzji żałować. Sprzęty okazują się nie mieć żadnej magicznej funkcji, a od tych, które dotychczas stosowali, różnią się jedynie ceną. Trudno jednak obwiniać starsze osoby o naiwność. Podczas tego rodzaju prezentacji są oni skutecznie manipulowani. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość. Po pierwsze zaproszenie – sytuacja, gdy do wejścia na taki pokaz uprawnia specjalne zaproszenie, ma podkreślić jego wyjątkowość. Po drugie wybór miejsca prezentacji. Są to zawsze lokale, w których seniorzy czują się bezpiecznie: sale konferencyjne w ekskluzywnych hotelach, sale parafialne, kościoły, szkoły. Po trzecie sam sposób prowadzenia takiej prezentacji. Manipulowaniu staruszków służą słowa - klucze: „seria limitowana”, „końcówka kolekcji”, „towar wyjątkowy produkowany tylko na zamówienie”, „towar ten sprzedaje się jak świeże bułeczki”, „100 tysięcy osób przekonało się już o jego skuteczności”, a także bazowanie na autorytetach: „według opinii znanego profesora”, „w zaufaniu powiem, że produkt ten stosuje znana aktorka z serialu X”. Seniorzy często stawiani są w podbramkowej sytuacji. Nie mają wyboru: jeśli chcą być zdrowi, czuć się wyjątkowo i niepowtarzalnie, muszą nabyć produkt. – Faktycznie, seniorzy należą do grupy osób, które najczęściej zawierają umowy w czasie m.in. prezentacji. Wynika to z łatwego ulegania emocjom, nieumiejętności odmowy osobie prowadzącej prezentację, zawieraniu umów bez ich wcześniejszego przeczytania oraz zrozumienia. Niestety osoby starsze są łatwowierne i często podejmują decyzje pod wpływem impulsu – informuje Magdalena Rosinke, miejski rzecznik konsumentów w Gdyni.

Nie daj się skusić!

Każdemu oszustowi trudno się oprzeć, bo każdy stosuje wyspecjalizowane techniki, mające zmanipulować osoby starsze. Przed takimi technikami można się jednak bronić. Jak? Przede wszystkim nie podejmować żadnej decyzji pochopnie i pod wpływem chwili. Z zakupem i podpisywaniem wszelkich umów lepiej się wstrzymać i skonsultować decyzję z bliskimi. Ostateczną decyzję warto podjąć po uprzednim sprawdzeniu i porównaniu cen tych samych produktów w sklepach stacjonarnych i internetowych. A jeśli damy namówić się na zakup, którego później żałujemy, pamiętajmy, że możemy odstąpić od umowy w ciągu 10 dni i to bez podania przyczyny. – W przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, np. na prezentacji konsument ma prawo odstąpić od zawartej umowy bez podawania przyczyny w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Wystarczy złożyć sprzedawcy odpowiednie pismo: oświadczenie o odstąpieniu od umowy, którego wzór można pobrać m.in. ze strony www.uokik.gov.pl. Pismo takie można dostarczyć do firmy osobiście (należy przygotować wcześniej jego kopię i poprosić pracownika firmy o potwierdzenie na kopii, że pismo otrzymał) albo przesłać je listem poleconym (najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Jeżeli rzecz została kupiona na raty (zwykle oznacza to zaciągnięcie kredytu), odstąpienie od umowy sprzedaży oznacza także rozwiązanie umowy kredytowej. Dla pewności warto jednak poinformować bank o rezygnacji z zakupu. Drugim krokiem jest niezwłoczny zwrot towaru. Konsument może zrobić to osobiście lub za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej.  Jeżeli upłynęło więcej, niż 10 dni od chwili zakupu  odstąpienie od umowy jest możliwe tylko wyjątkowo, np. jeżeli sprzedawca przy zawarciu umowy nie poinformował o prawie do odstąpienia od umowy. W takim przypadku termin na odstąpienie wydłuża się do 3 miesięcy -  informuje Magdalena Rosinke, miejski rzecznik konsumentów w Gdyni. 


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Odpowiedzialność solidarna nabywcy zatwierdzona przez sejm