Sprzedaż na odległość. Silne prawa konsumenta
http://sxc.hu/
Kancelaria Prawna Skarbiec

Sprzedaż na odległość. Silne prawa konsumenta

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ważny obowiązek sprzedawcy

Aby bezstresowo nabyć daną rzecz nie odwiedzając sklepu, warto pamiętać o kilku obowiązkach, jakie spełnić musi sprzedawca. Bardzo ważnym zadaniem przedsiębiorcy oferującego nam zakup towaru na odległość jest udzielenie nam pełnej i rzetelnej informacji. Sprzedawca powinien m.in. poinformować nas o swojej nazwie i adresie, warunkach zakupu i dostawy towaru oraz o dokładnych parametrach kupowanej rzeczy (cenie i kosztach dostawy).

Przedsiębiorca ten powinien także poinformować potencjalnego klienta o sposobie zapłaty za towar oraz w zrozumiały i rzetelny sposób przedstawić mu procedurę reklamacyjną wraz z terminem w którym można zwrócić towar.

Brak pisemnej informacji wzmacnia Twoje prawa

Sprzedawca na odległość ma także obowiązek pisemnie potwierdzić konsumentowi informacje dotyczące transakcji. Powinien tego dokonać najpóźniej do chwili wysłania towaru. Warto  skontrolować, czy nasz kontrahent tego nie przeoczył. Jeśli bowiem sprzedawca nie przesłał nam pisemnego potwierdzenia, nasze prawo do odstąpienia od umowy wydłuża się do 3 miesięcy od chwili wydania rzeczy. Jest to surowa kara dla sprzedawcy. Standardowo bowiem, klient, który zakupił rzecz poza sklepem i został o transakcji rzetelnie poinformowany, może skutecznie odstąpić od umowy w nieprzekraczalnym terminie 10 dni od daty wydania towaru.

Chcąc skutecznie odstąpić od umowy sprzedaży, nie mamy obowiązku uzasadniania naszej rezygnacji.  Pamiętajmy jednak, że o ile strony umowy nie umówiły się inaczej, nie ma możliwości odstąpienia od zakupu towarów szybko psujących się (żywność) oraz płyt czy filmów DVD, jeżeli zostały one przez nas rozpakowane.

Przesyłkę zwrotną finansuje klient

Aby odstąpić od umowy sprzedaży zawartej poza sklepem, należy w tym celu złożyć pisemne oświadczenie. W piśmie trzeba wskazać numer konta bankowego, na który ma nastąpić zwrot uiszczonej przez nas kwoty. Pismo najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Należy przy tym zachować kopię naszego oświadczenia wraz z kwitem potwierdzającym jego wysłanie. W ten sposób uchronimy się przed ewentualnym zarzutem niedochowania terminu.

Zwracany towar musi zostać przez nas przesłany do sprzedawcy w okresie 14 dni od dnia odstąpienia od  umowy. Koszty przesyłki obciążają niestety konsumenta.

Towar powinien zostać zwrócony w stanie nienaruszonym (w oryginalnym opakowaniu z instrukcją, gwarancją oraz kopią rachunku i dowodu zapłaty). Sprzedawca musi pisemnie potwierdzić nasze skuteczne dokonanie zwrotu towaru. Na zwrot należnej kwoty ma 14 dni. Jeśli tego nie uczyni – mamy prawo do odsetek za każdy dzień jego zwłoki.


Kancelaria Prawna Skarbiec 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Koszt wysyłki towarów nie jest przychodem sprzedawcy