
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
Coraz więcej podatników zdaje sobie sprawę, że rozliczenie roczne PIT można złożyć do urzędu skarbowego droga elektroniczną. Nie jest to jednak jedyna urzędowa czynność, którą możemy załatwić bez wychodzenia z domu.
Przedsiębiorcy mogą zarejestrować online swoją działalność gospodarczą. Dane są automatycznie przesyłane do urzędu skarbowego, GUS oraz ZUS/KRUS.
Więcej na www.firma.gov.pl
Spełnia on podobne funkcje do komercyjnych podpisów elektronicznych. Pozwala potwierdzić naszą tożsamość w kontaktach online z urzędem. Mając taki profil możemy korzystać z usług Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Więcej na www.epuap.gov.pl
Wybrane usługi w ramach platformy ePUAP:
Rozpatruje proste sprawy o zapłatę, najczęściej spory między przedsiębiorcami a osobami, które nie uregulowały faktury. Całe postępowanie odbywa się przez internet: od złożenia pozwu do wydania nakazu zapłaty.
E-sąd to:
Dostęp online do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba już płacić za odpisy KRS ani fatygować się do wydziału gospodarczego sądu.
Więcej na www.ems.ms.gov.pl
Dzięki zastąpieniu rejestrów papierowych zapisami elektronicznymi mamy wgląd do ksiąg wieczystych bez konieczności wizyty w sądzie.
Więcej na www.ekw.ms.gov.pl
Czekając na wydanie dokumentu możemy sami sprawdzić, czy nowy paszport jest już gotowy do odbioru.
Więcej na www.paszporty.msw.gov.pl
Od 1 stycznia 2013 r. zgłaszając się do lekarza pokazujemy PESEL i dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport), by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
Więcej na www.ewus.csioz.gov.pl