Spóźniony PIT? Podatnikowi pomoże czynny żal
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Spóźniony PIT? Podatnikowi pomoże czynny żal

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czynny żal ma swoje uzasadnienie w §1 art. 16 Skarbowego Kodeksu Karnego, który brzmi następująco:


„Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”
Kodeks przewiduje więc możliwość opieszałości podatników przy składaniu zeznań rocznych. Kary za nierozliczenie czy matactwo finansowe mogą sięgać, w zależności od rozmiaru przestępstwa, nawet kilku milionów złotych. Warto poznać procedurę składania czynnego żalu, aby móc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji przy przeoczeniu terminu złożenia zeznania.


Procedura składania czynnego żalu


Złożenie zawiadomienia w formie pisemnej lub ustnej do protokołu musi nastąpić zanim urzędnicy odnotują nieprawidłowość w zeznaniu. Zawiadomienie musi zawierać konkretną odpowiedź na trzy pytania: Kto zgłasza? Jaki jest czyn, którego dotyczy zgłoszenie? Jakie są istotne okoliczności popełnienia czynu zabronionego?
 

Zawiadomienie nie musi zawierać tłumaczenia odnośnie przyczyn popełnienia czynu. Podatnicy często tłumaczą w czynnym żalu, że powodem jest choroba albo roztargnienie, nie mając świadomości, że powód jest dla urzędu zupełnie nieistotny i nie jest brany pod uwagę.
Podatnik jest zobowiązany przedłożyć urzędowi wszelkie dokumenty niezbędne do poświadczenia o popełnionym czynie. Musi również zgodnie ze wskazówkami urzędników uzupełniać braki i wyjaśniać zaistniałe niejasności. Bez zadbania o uregulowanie wymaganych dokumentów czynny żal nie zostanie rozpatrzony.


Opłacenie należności podatkowych powinno odbyć się w terminie wyznaczonym przez urząd skarbowy. Zdarza się, że niektórzy podatnicy opłacają go, nie czekając na informacje z urzędu, co oszczędza im czasu. Wcześniejszy termin opłacenia zaległego podatku nie ma jednak wpływu na skutek czynnego żalu.


Czynny żal a korekta zeznania


W przypadku korekty złożonego już zeznania nie ma konieczności informowania urzędu skarbowego o popełnionym błędzie. Dokument korekty samoistnie spełnia taką funkcję.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak uniknąć płacenia kary za PIT złożony po 30 kwietnia?