Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Spóźniłeś się z PIT-em? Będzie kara
http://sxc.hu/

Spóźniłeś się z PIT-em? Będzie kara

Termin złożenia ostatecznej deklaracji podatkowej mija 2 maja. Spóźnieni muszą liczyć się z wysokimi karami.

Zgłoszenie się do fiskusa z informacją o własnym błędzie w rozliczeniu zanim jeszcze urzędnicy naliczą karę, daje szansę na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji. Podatnik musi wówczas złożyć tzw. czynny żal, w którym znajdzie się przyznanie do winy i poprawnie wykonane rozliczenie.


Jeśli urzędnicy zdążyli już odnotować nieścisłość, zostanie naliczona kara. Podstawą jej traktowania jest decyzja urzędu, czy błędy uznaje się za wykroczenie czy przestępstwo skarbowe. Różnicę między nimi stanowi wysokość kwoty, z którą zalega podatnik. Do 6930 zł, a więc do pięciokrotności najniższego wynagrodzenia, zaniechanie traktowane będzie jako wykroczenie, powyżej tej kwoty podatnik zostanie oskarżony o przestępstwo skarbowe.


Wykroczenie skarbowe może maksymalnie zakończyć się mandatem w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (2772 zł). Podatnikowi przysługuje prawo do odmówienia przyjęcia mandatu – sprawa trafia wówczas na wokandę sądu, który w przypadku uznania winy podatnika może wyznaczyć karę, sięgającą od 138,6 zł do nawet 27720 zł. Na decyzję o kwocie ma wpływ stan majątkowy podatnika.


W przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego kara sięgać może aż 12 milionów 600 tys. zł. Sąd nalicza ją na podstawie stawki dziennej, którą określa się na postawie sytuacji majątkowej, rodzinnej, osobistej oraz możliwości zarobkowych podatnika. Według litery prawa pojedyncza stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia (46,2 zł), ani też przekraczać jej czterystukrotności (18480 zł).

Loading Comments