Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Sposób na poprawę stanu dworców kolejowych
http://sxc.hu/

Sposób na poprawę stanu dworców kolejowych

Opłata dworcowa, projekt Ministerstwa Infrastruktury, ma wpłynąć na rozwój i ulepszenie polskich dworców kolejowych. Pomoże, czy przybierze formę kolejnego podatku?

To już drugie podejście urzędu do wprowadzenia takiej opłaty. Ma ona być pobierana od przewoźników kolejowych przez zarządcę dworców. Częstotliwość jej naliczania będzie uzależniona od ilości zatrzymań pociągu na danym dworcu. Pieniądze zebrane w ten sposób zostaną przekazane na utrzymanie publicznych części dworców, takich jak: toalety, korytarze, poczekalnie, itp.


Najczęściej wnoszonym zarzutem wobec opłaty dworcowej jest możliwość wpłynięcia na cenę biletów na przejazd. Zakłada się, iż w całości ma zapewnić prawie 140 mln złotych zysku, jednakże jednorazowy przejazd koleją podrożeje przez to o prawie złotówkę.


Póki co Urząd Transportu Kolejowego nie podjął się rozpatrzenia tego wniosku, dlatego też możliwość jego wejścia w życie zostaje odłożona w nieokreśloną przyszłość. Docelowo jednak według wstępnych założeń miałaby zostać wprowadzona wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy pociągów.

Loading Comments