Sposób na poprawę stanu dworców kolejowych - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Sposób na poprawę stanu dworców kolejowych
Redakcja
http://sxc.hu/

Sposób na poprawę stanu dworców kolejowych

Podziel się tym artykułem:   

Opłata dworcowa, projekt Ministerstwa Infrastruktury, ma wpłynąć na rozwój i ulepszenie polskich dworców kolejowych. Pomoże, czy przybierze formę kolejnego podatku?

To już drugie podejście urzędu do wprowadzenia takiej opłaty. Ma ona być pobierana od przewoźników kolejowych przez zarządcę dworców. Częstotliwość jej naliczania będzie uzależniona od ilości zatrzymań pociągu na danym dworcu. Pieniądze zebrane w ten sposób zostaną przekazane na utrzymanie publicznych części dworców, takich jak: toalety, korytarze, poczekalnie, itp.


Najczęściej wnoszonym zarzutem wobec opłaty dworcowej jest możliwość wpłynięcia na cenę biletów na przejazd. Zakłada się, iż w całości ma zapewnić prawie 140 mln złotych zysku, jednakże jednorazowy przejazd koleją podrożeje przez to o prawie złotówkę.


Póki co Urząd Transportu Kolejowego nie podjął się rozpatrzenia tego wniosku, dlatego też możliwość jego wejścia w życie zostaje odłożona w nieokreśloną przyszłość. Docelowo jednak według wstępnych założeń miałaby zostać wprowadzona wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy pociągów.

Podziel się tym artykułem: