Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
sondaż 208 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

122 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Spółki komandytowe nie zapłacą podatku CIT
KS
http://sxc.hu/
Konfederacja Lewiatan

Spółki komandytowe nie zapłacą podatku CIT

Podziel się tym artykułem:   

Posłowie uznali, że podatek dochodowy od osób prawnych zapłacą tylko spółki komandytowo-akcyjne. Unikną go spółki komandytowe. 

Podczas prac w Sejmie nad ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz ustawy o podatku tonażowym posłowie Komisji Finansów Publicznych podjęli decyzję, że spółki komandytowe nie będą podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Rządowy projekt ustawy przewidywał włączenie w zakres podmiotowy ustawy o CIT spółek komandytowych i spółek komandytowo - akcyjnych.

Komandytariusz podwójnie opodatkowany

- Wprowadzenie zmian zakładających podwójne opodatkowanie komandytariusza spółki komandytowej (19 proc. CIT płacony przez spółkę + 19 proc. PIT płacony przez wspólnika) doprowadziłoby do drastycznej podwyżki podatków, co w konsekwencji wyeliminowałoby z obrotu gospodarczego ten rodzaj spółki. Dzięki decyzji posłów przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w tej formie, korzystając z możliwości ograniczenia osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki jednego ze wspólników (komandytariusza) i jednokrotnego opodatkowania uzyskiwanych dochodów - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Akcjonariusz płaci podatek dopiero po wypłacie dywidendy przez spółkę

Minister finansów w uzasadnieniu do projektu przekonywał, że ustanowienie tych spółek podatnikami podatku dochodowego jest podyktowane „dążeniem do pełniejszej realizacji wywodzonej w art. 84 Konstytucji RP, zasady sprawiedliwości podatkowej w zakresie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej". Jego opinia wynika z faktu, że spółka komandytowo - akcyjna wykorzystywana jest do celów optymalizacji podatkowej. Optymalizacja ta jest możliwa od momentu podjęcia przez NSA uchwały w składzie 7 sędziów, w której uzasadnieniu sąd stwierdził, że „przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłacanej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku". W konsekwencji akcjonariusz SKA nie płaci podatku do momentu wypłaty przez spółkę dywidendy.

Spółki komandytowe nie służą do optymalizacji podatkowej

W związku z powyższym bez uzasadnienia pozostawał fakt, iż w projekcie skierowanym do Sejmu zakładano objęcie podatkiem dochodowym od osób prawnych również spółki komandytowe, które nie stanowią wehikułu służącego do optymalizacji podatkowej. Zgodnie z ideą spółki osobowej są one transparentne podatkowo tj. podatnikami podatku dochodowego od dochodów z działalności tej spółki są wspólnicy płacący 19 proc. podatek z działalności gospodarczej.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl