Social lending. Nowy wymiar pożyczania
PożyczkoPosiadacz
PożyczkoPosiadacz

Social lending. Nowy wymiar pożyczania

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Choć pożyczanie bez pośredników staje się coraz bardziej popularne w kraju nad Wisłą, to wciąż jesteśmy w ogonie Europy Zachodniej. Próby zaszczepienia pomysłów z innych krajów nie zawsze okazują się trafionym rozwiązaniem. 

Czy opłaca się więc pożyczać społecznie?

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Jak wygląda rynek pożyczek społecznościowych w Polsce i Europie.
  • Na czym polega social lending.
  • Jakie są plusy pożyczek społecznościowych.

Pożyczki społecznościowe. Polska i Europa

Social lending, czyli pożyczanie społeczne narodziło się w Wielkiej Brytanii. Pierwszym funkcjonującym serwisem tego typu była Zopa, czyli Zone Possible Agreement. Od tego czasu pożyczanie bez pośredników stało się bardzo popularne. Obecnie wartość tego rynku szacowana jest na kilka miliardów złotych. Do Polski ten nowy model pożyczania zawitał na przełomie 2008 i 2009 roku, wtedy też pojawiły się pierwsze serwisy tego typu, takie jak Finansowo.pl, Zakra.pl, czy najpopularniejszy obecnie Kokos.pl. Bolączką osób korzystających z tego typu platform jest bezpieczeństwo transakcji. Dlatego kolejni gracze, którzy wchodzą na rynek, za wszelką cenę starają się zapewnić pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy maksymalną ochronę. Przykładem takiej firmy jest Lendico. Platforma z powodzeniem działa już w Niemczech, Austrii i Hiszpanii a nawet w RPA. Innowacją ma być wnikliwa weryfikacja zdolności kredytowej oparta na informacjach z zewnątrz oraz algorytmach oceny ryzyka.

Dla niewtajemniczonych

Istotą social lending jest pożyczanie bez pośredników, czyli banków, SKOK-ów i innych instytucji finansowych. Pożyczkodawcom i pożyczkobiorcom udostępniania jest jedynie platforma, dzięki której możliwe jest zawieranie transakcji. Właściciele tych „internetowych przybytków” czerpią zyski przede wszystkim z prowizji za sfinalizowane umowy pożyczki. Jak takie pożyczanie wygląda w praktyce? Często odbywa się to w formie aukcji. Inwestor, czyli osoba która dysponuje wolną gotówką składa ofertę wraz z propozycją oprocentowania. Osoby, które potrzebują środków finansowych kontaktują się z inwestorem i… rozpoczynają negocjacje. Dopiero po uzgodnieniu warunków następuje podpisanie umowy i dokonanie transakcji. Bywa też odwrotnie. To pożyczkobiorca wystawia swoją „ofertę”, czyli podaje kwotę, którą chciałby pożyczyć, ewentualnie odpowiadające mu oprocentowanie. Sama zasada działania jest więc bardzo prosta i w większości przypadków wygląda podobnie. Solą w oku twórców takich platform są najczęściej systemy zabezpieczeń. W duecie pożyczkodawca i pożyczkobiorca to ten pierwszy najbardziej narażony jest na ryzyko. Dlatego firmy zarządzające wirtualnymi systemami pożyczania kontrolują tożsamość swoich klientów. Jak? Sprawdzają ich dane w Krajowym Rejestrze Dłużników, wymagają dokonania przelewu weryfikacyjnego, czy współpracują z firmami windykacyjnymi.

Korzystnie, czyli bez pośrednika

Społeczne pożyczanie święci triumfy w krajach Europy Zachodniej. Dlaczego? Za takim modelem pożyczania przemawia sporo argumentów. Po pierwsze nie jesteśmy zmuszeni do przechodzenia przez długotrwałą i żmudną procedurę bankową. Społeczne pożyczanie daje też wolność obu stron. Zarówno inwestor jak i pożyczający mogą wybrać taką ofertę jaka im odpowiada i ponegocjować warunki zanim podpiszą umowę. Takiej elastyczności próżno szukać w innych sformalizowanych systemach sprzedaży. Oferty pojawiające się na portalach pożyczkowych często są dużo tańsze niż te, które oferują nam banki i inne instytucje finansowe. Wreszcie pożyczki społecznościowe zapełniają ważną rynkową niszę. Z ich usług często korzystają Ci, którzy dla banków są mało wiarygodni, lub nie posiadają zdolności kredytowej. Są też tacy, którzy dostrzegają zalety społecznego pożyczania. Dlatego świadomie decydują się na taką drogę zdobycia potrzebnej gotówki.

Jesteś pożyczkodawcą? Masz ekstra gotówkę i szukasz sposobów na to, aby Twój pieniądz pracował? Trafiłeś we właściwe miejsce. Przekonaj się jak w prosty sposób można pomnożyć swój kapitał.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Pożyczki społecznościowe. Jeżeli ten temat nie jest Ci obcy, podziel się swoimi doświadczeniami!


Monika Barzycka
PożyczkoPosiadacz 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zarabianie na pożyczkach. Czy to możliwe?