Śmierć małżonka, a rozliczenie za 2019. Jakie są...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Śmierć małżonka, a rozliczenie za 2019. Jakie są zasady?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:


Wdowa lub wdowiec rozliczą się wspólnie ze zmarłym małżonkiem, gdy ten odszedł w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu. Musi to jednak nastąpić przed złożeniem zeznania rocznego.


To główny warunek. Rozliczenie po śmierci współmałżonka możliwe jest na tych samych zasadach jak wtedy, gdy jeszcze żył. Przede wszystkim małżeństwo musi zostać zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego. W rozliczanym roku podatkowym małżonkowie muszą posiadać wspólnotę majątkową co sprowadza się do tego, że nie mogą podpisać w tym czasie intercyzy. Dodatkowo źródło dochodów musi takie rozliczenie umożliwiać. Przeszkodą jest na przykład rozliczanie się z działalności gospodarczej, przez jedną z osób, podatkiem liniowym. 


Rozliczenie wdów/ wdowców - jak to zrobić?


Aby uregulować relacje z fiskusem - wdowy lub wdowcy, którzy chcą rozliczyć się ze zmarłym współmałżonkiem, powinni użyć formularz PIT 37 lub PIT 36. W jednym i drugim dokumencie odpowiednie okienko znajduje się na pozycji szóstej -  „w sposób przewidziany dla wdów i wdowców”.


Oczywiście w takim wspólnym zeznaniu podatkowym, jako głównego rozliczającego się, czyli w okienku „podatnik” musimy wskazać siebie, a w rubryce „małżonek” wskazać naszego męża czy żonę. Nawet w sytuacji, gdy do tej pory rozliczenie podatkowe uzupełnialiśmy odwrotnie.


Takie rozliczenie automatycznie wyklucza możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Warto się więc zastanowić, która z tych opcji jest dla nas korzystniejsza. Trzeba także pamiętać, że rozliczając ulgę na dziecko, gdy odliczamy ją od podatku zmarłego małżonka, robimy to tylko za te miesiące, w których faktycznie sprawował nad nimi opiekę czyli te do jego śmierci. 


Nie uciekniemy od niedopłaty


Wspólne rozliczanie się jest opcjonalne, ale nie konieczne. Jeżeli postanowiliśmy rozliczyć się indywidualnie, wtedy zmarłego rozliczy urząd podatkowy. Jeszcze do niedawna nie było to takie oczywiste. Teraz skarbówka rozlicza wszystkich z automatu. Jeżeli nie zrobimy nic, nasze zeznanie podatkowe i tak zostanie zatwierdzone przez system z końcem kwietnia.


Wtedy też urząd wyśle informację dotyczącą podatku do spadkobierców. To oni trzymają zwrot podatku zmarłego. To oni też będą musieli zwrócić fiskusowi pieniądze, jeżeli z zeznania podatkowego wynikać będzie niedopłata.  


Choć tu  może okazać się, że taki zwrot opiewać będzie na niższą kwotę, niż wynikałoby to z wyliczeń skarbówki. W polskim prawie spadkowym majątek dziedziczy się tzw. dobrodziejstwem inwentarza. To po pierwsze oznacza, że dziedziczy się też długi. Tu jednak, jeżeli kwota podatku będzie wyższa niż wartość odziedziczonego majątku, będziemy musieli zapłacić podatek tylko do wysokości spadku. 


Dlaczego warto rozliczyć się przez internet?


Rozliczenie przez internet to łatwy, szybki i bezpieczny sposób. W sieci dostępnych jest mnóstwo dedykowanych programów, a jednym z najchętniej wybieranych jest podatnik.info. Rozlicz się bez problemu! Program do rozliczeń PIT od Podatnik.info jest prosty w obsłudze, a co najważniejsze – wyręcza Cię we wszystkim. Powodzenia!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!