Skończysz 50 lat i zostaniesz na lodzie?
http://sxc.hu/
inf. prasowa

Skończysz 50 lat i zostaniesz na lodzie?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dodajmy do tego szybki rozwój nowoczesnych technologii i ogromną konkurencję. Czy przyszli 50-latkowie będą mieli szansę na jakąkolwiek pracę?

Diagnoza: jest źle

Jak czytamy w raporcie GUS - „wydłużanie się trwania życia, będzie powodować dalsze zmiany w strukturze ludności według wieku oraz coraz szybsze starzenie się społeczeństwa. ” W praktyce oznacza to, że w miarę upływu czasu, coraz większą grupę ludzi na rynku pracy będą stanowić osoby w średnim wieku. Warto zauważyć też drugą niepokojącą prawidłowość: w ujęciu rocznym (w porównaniu 2011 r. do 2012 r.) największy przyrost liczby bezrobotnych odnotowano wśród osób powyżej 50 roku życia. Wynosi on teraz prawie 23 procent!

Rządowy program „Solidarność pokoleń” nie przyniósł na razie spektakularnych efektów. A plany ma ambitne: w 2020 roku przynajmniej połowa z ludzi w wieku 50+ ma znaleźć zatrudnienie. Pozostaje więc zapytać: dlaczego jest to takie trudne?

Nie, bo nie

Co przeszkadza osobom 50+ w znalezieniu pracy? Sam numer PESEL nie powinien przecież odstraszać przyszłego pracodawcy, a taki człowiek dysponuje już z reguły sporym doświadczeniem zawodowym i ma w miarę ustabilizowaną sytuację życiową. Z drugiej strony bezrobotni mogą po prostu nie posiadać kwalifikacji jakich oczekuje od nich pracodawca. Ratunkiem dla takich osób mogą być szkolenia, które można sfinansować także z unijnych funduszy. Trudniej jednak zwalczyć stereotypy fałszywie obrazujące osoby w średnim wieku. Co widać na tym obrazie? Najczęściej bierną osobę, która nie potrafi wpisać się rytm nowoczesnego życia i co gorsza nie zna się na technologii, o obsłudze komputera nie wspominając. Czy oznacza to, że za kilkadziesiąt lat wejście w dojrzały wiek będzie równoznaczne z bezrobociem?

Kto chce, ten potrafi

Eksperci, którzy na co dzień zajmują się innowacyjnymi technologiami przekonują, że nie taki diabeł straszny. –Rozwiązania informatyczne mają służyć ludziom, dlatego na każdym etapie projektu dbamy aby tworzony produkt był możliwie łatwy w obsłudze – tłumaczy Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska firmy znanej w branży IT. – Wdrożenie pracowników w obsługę nowego oprogramowania trwa krócej niż można by przypuszczać, a przynosi długotrwałe korzyści – dodaje Florkowska. Podobnego zdania jest Dawid Nowicki z firmy Neptis, operatora systemu Flotis.pl –  Kluczową rolę odgrywa nie tyle wiek użytkownika, a jego postawa wobec nowego sprzętu czy oprogramowania. Osoby otwarte na naukę nowych rzeczy nie mają większego problemu z korzystaniem z nowoczesnych technologii. I potem mogą czerpać satysfakcję ze swoich osiągnięć.

Jak widać, jeszcze wszystko przed nami. Choć prognozy demograficzne i ekonomiczne nie są specjalnie optymistyczne, to trzeba pamiętać, że nadal można wiele zmienić. Działania programu „Solidarność pokoleń” trwają, spory wkład w zmianę sytuacji mają także osoby, które wykazują się zaradnością podnosząc kompetencje na własną rękę. Jeszcze lepiej, gdy mogą liczyć na pracodawcę, który zaoferuje im pracę i pomoże wdrożyć się w nowe obowiązki. 


 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bezrobocie w Polsce spada niemal najszybciej w Europie. Czy będzie mniejsze niż 10%? Minister pracy: To bardzo realne