Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?
shutterstock.com
Przy współpracy z Idea Bank

Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?

Większość firm wymaga co najmniej kilkunastu tysięcy złotych tylko na samo rozpoczęcie działalności, a często kwoty te są wielokrotnie większe. Poniżej przedstawiamy cztery sposoby na zdobycie gotówki, które młodym przedsiębiorcom mogą mocno pomóc w założeniu firmy.

Oszczędności

Podstawowym sposobem finansowania nowej działalności mogą być oszczędności. Oczywiście dotyczyć to będzie jedynie osób, które posiadały dotychczas dochody, które umożliwiły odłożenie jakiejś kwoty pieniędzy na przyszłość. Najczęściej to firmy zakładane przez byłych pracowników międzynarodowych korporacji są finansowane z tego źródła – dzięki wysokim zarobkom i zdobytemu doświadczeniu założenie własnej firmy jest dla nich niezwykle proste. Zlikwidowana dobra lokata bankowa pozwoli na start bez problemów.

Pomoc rodziny i znajomych

Innym sposobem na sfinansowanie wydatków związanych z zakładaniem firmy może być pomoc znajomych lub rodziny. Nie wchodzi tu w grę jedynie finansowanie, równie ważne są inne możliwości ograniczenia kosztów czy zwiększenia dochodów. Jeśli więc dzięki znajomym będziemy mogli skorzystać z kredytu obrotowego czy też zakupić produkty sporo taniej niż na wolnym rynku, to oszczędności osiągnięte z tego tytułu są w stanie zdecydowanie zmniejszyć wymagania kapitałowe naszej nowej firmy.

Kredyt bankowy

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej mogą już na starcie korzystać z finansowania bankowego (https://www.ideabank.pl/kredyt-na-start-plus-rok-bez-zus). Z reguły otrzymanie kredytu jest niezwykle proste dla osób chcących założyć na przykład gabinety medyczne czy też kancelarie prawne. Jednak niektóre banki równie chętnie biorą udział w finansowaniu atrakcyjnych biznesowo projektów – wtedy przedsiębiorcom oferowane są kredyty umożliwiające na sfinansowanie przynajmniej części wydatków związanym ze startem firmy.

Dofinansowanie z programów wspierających rozwój przedsiębiorczości

W ostatnich latach popularne stało się również korzystanie z dofinansowania oferowanego w ramach różnego rodzaju programów. Wymienić tu można chociażby program dofinansowania nowych działalności zakładanych przez osoby zarejestrowane jako bezrobotne (pieniądze z urzędów pracy) czy też programu unijne wspomagające przedsiębiorczość – tam możemy liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasem nawet na kilkaset tysięcy (w przypadku niektórych programów operacyjnych).

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także