Samoobsługa już także w bankach - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Samoobsługa już także w bankach
KS
sxc.hu
Skarbiec.biz

Samoobsługa już także w bankach

Podziel się tym artykułem:   

Dostępność nowoczesnych systemów informatycznych wpłynęła na zmianę preferencji w zakresie obsługi znacznego odsetka klientów instytucji finansowych.

Wprowadzenie rozwiązań bankowości elektronicznej i mobilnej przełożyło się nie tylko na zwiększenie dostępności usług bankowych, ale i sprawiło, że my-klienci stajemy się coraz bardziej samodzielni. Kontynuacją tej tendencji są samoobsługowe oddziały banków - nowość, która zawędrowała już nad Wisłę.

Idea wprowadzenia samoobsługowych oddziałów bankowych wywodzi się z Azji i tam też rozwiązania te były wypracowywane i wprowadzane w ramach implementacji testowych. Stosunkowo niedawno, bo dopiero pod koniec zeszłego roku, samoobsługowe centra obsługi bankowej wprowadzono premierowo także w Europie. Po raz pierwszy na naszym kontynencie zastosował je niemiecki Commerzbank w swoim berlińskim oddziale zlokalizowanym na Uhlandstarsse.

Ważną cechą funkcjonalności samoobsługowych oddziałów bankowych jest możliwość nawiązania wideo-rozmowy z pracownikiem biura obsługi klienta banku. Ten w ramach samoobsługi nie jest więc pozostawiony samemu sobie, a może liczyć na wsparcie doradcy, którego obserwuje na ekranie urządzenia.

Największą zaletą samoobsługowych centrów z perspektywy klienta jest zwiększona dostępność do systemów/specjalistów banku – pilotażowy oddział Commerzbanku dostępny jest np. w trybie 24/7. Na implementacji bezzałogowego oddziału zyskuje oczywiście także sam bank, który redukuje koszty zatrudnienia czy wynajmu powierzchni wymaganej przy tradycyjnych placówkach, a jednocześnie oferuje klientom tę samą (lub nawet szerszą) paletę usług.

Implementacja nad Wisłą

Pionierem w obszarze implementacji samoobsługowego oddziału w Polsce jest Getin Bank, który udostępnił urządzenie w warszawskiej galerii handlowej Złote Tarasy. Samoobsługowy oddział Getin Point pozwala m.in. na złożenie wniosku o produkt bankowy, założenie rachunku osobistego oraz wyrobienie karty, która jest od razu wydawana klientowi, założenie lokaty, dokonanie przelewu, wpłatę gotówki, a także oczywiście kontrolę stanu środków na rachunku. Wart podkreślenia jest również fakt, że przy wdrożeniu zadbano

również o bezpieczeństwo klienta korzystającego z samoobsługowej formy współpracy z bankiem. Getin Point wyposażony jest bowiem m.in. w system biometrii Finger Vein, który identyfikuje klienta dzięki unikalnej strukturze ułożenia naczyń krwionośnych palca, przy czym weryfikacja klienta może odbywać się również z wykorzystaniem skanera dowodów. „Uruchamiając pierwszy samoobsługowy oddział Getin Banku po raz kolejny zaskakujemy nowoczesnym podejściem do bankowości. Nie rezygnujemy z tradycyjnych placówek, ale oferujemy alternatywne rozwiązanie, które umożliwia Klientom samodzielne wykorzystanie funkcjonalności stacjonarnego oddziału. Rozwój i popularyzacja technologii samoobsługowych to trend przyszłości. Wprowadzając Getin Point, udostępniamy Klientom kolejne unikalne rozwiązanie na rynku usług finansowych i tym samym realizujemy złożoną im rok temu obietnicę Getin UP. ” – mówi Krzysztof Rosiński, Prezes Zarządu Getin Noble Bank.

Czy samoobsługowe oddziały banków przyjmą się? Zapewne tak, ponieważ mówi się już, że zamiar ich wprowadzenia posiadają także inne polskie banki. Przypuszczalnie potrzebny będzie czas jakiś na rozwianie wszystkich obaw klientów, jednak tym do dyspozycji pozostaje przecież alternatywa w postaci obsługi w tradycyjnych placówkach banków – te nieprędko znikną przecież z rynku.


Portal Skarbiec.Biz 

Podziel się tym artykułem: