Sąd wydał wyrok po 16 latach - czy to ostateczny koniec...
http://sxc.hu/
Kancelaria Adwokacka Wiesław Ciekliński, Andrzej Mossoń, Sławomir Pawłowski

Sąd wydał wyrok po 16 latach - czy to ostateczny koniec głośnej afery?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W 1998 roku Urząd Ochrony Państwa w spektakularny sposób dokonał aresztowania członków zarządu mieleckich spółek WSK „PZL-Mielec”, ZL „PZL-Mielec” Sp. z o.o. oraz Grand Ltd. O nadużycia aferalne oskarżono czternaście osób. Prokuratura w akcie oskarżenia postawiła m.in. zarzuty o przywłaszczenie powierzonego mienia w kwocie 5 mln 300 tys. zł na szkodę Zakładu Lotniczego „PZL-Mielec” Sp. z o.o. oraz ponad 10 mln zł. na szkodę WSK „PZL-Mielec” przy użyciu „fałszywych dokumentów w postaci umów, protokołów i faktur”.

Sąd nie zgodził się z opiniami biegłych sądowych

Kluczowym elementem w sprawie był spór o zasadność wypłacenia 5 mln 300 tys. zł Grand Ltd. za wynegocjowanie przekazania praw własności przemysłowej do samolotu AN-28 przez Antonowa z Kijowa na rzecz WSK S.A. Sąd, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności zwrócił się do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Oddział w Częstochowie) o opinie dotyczącą zasadności wypłacenia ok. 16 mln zł na rzecz Grand Limited przez WSK „PZL- Mielec” i ZL PZL-Mielec” Sp. z o.o.. Biegli sądowi w swojej opinii wyrazili, że sukces negocjacyjny wart był o wiele więcej. Zarówno odpowiedź biegłych sądowych z Częstochowy, jak i zeznania świadków okazały się korzystne dla oskarżonych.

Opinie biegłego, na których oparty był akt oskarżenia prokuratury, nie wytrzymały konfrontacji z materiałem dowodowym zgromadzonym przez obronę i przedstawionym przed sądem. Podczas rozprawy zostały obalone wszystkie tezy oskarżycielskie. Prokurator przyznał, że umowa z Antonowem z 23.01.1996 r. była skonstruowana profesjonalnie chociażby z tego powodu, że WSK S.A. nabywało uprawnienia własnościowe z zakresu praw własności przemysłowej bez względu na to, czy za nie zapłaci. Sami oskarżeni od początku procesu podkreślali, że bez zawarcia tej umowy WSK „PZL-Mielec” nie uzyskałaby odpowiednich certyfikatów umożliwiających sprzedaż samolotów mieleckich poza Polską. W tym nie wygrałaby przetargów na sprzedaż 24 Skytrucków do Wenezueli.

Wyrok uniewinniający nie jest prawomocny

Członkowie zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec”, Zakładu Lotniczego „PZL-Mielec” Sp. z o.o. i Grand Ltd. zostali uniewinnieni. Wyrok uniewinniający został ogłoszony 11 kwietnia 2013 r. przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu. Wyrok nie jest prawomocny.

Należy wspomnieć, że w trakcie tzw. afery mieleckiej upadła Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec” oraz Zakład Lotniczy „PZL-Mielec” Sp. z o.o.. Za bezcen został wyprzedany majątek polskiego przemysłu lotniczego znajdujący się w Mielcu, w tym wynegocjowane od Antonowa prawa autorskie do samolotu AN-28. Utracono również rynek Ameryki Południowej dla polskich samolotów. Zarówno w Polsce, jak i za granicą w różnych okolicznościach zginęło kilkanaście osób powiązanych ze sprawą.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Sądy przyznają sportowcom prawo do bycia przedsiębiorcami