Rządowi urzędnicy zarabiają coraz więcej, a końca...
http://sxc.hu/
Dziennik Gazeta Prawna

Rządowi urzędnicy zarabiają coraz więcej, a końca kryzysu nie widać!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Średnio 4,8 tys. zł premii dla jednego urzędnika

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ubiegłym roku z budżetu państwa wydano na pensje pracowników korpusu służby cywilnej 14 mln zł więcej  niż w 2011 r. Dziennik powołuje się na dokument szefa służby cywilnej, który pokazuje aktualny stan administracji rządowej. 

Astronomiczne są wydatki na nagrody, - na jednego urzędnika w ub.r. przypadło około 4,8 tys. zł z tego tytułu. Co więcej aż 99,4 proc. osób zatrudnionych w urzędach otrzymało ocenę pozytywną, która uprawnia do otrzymania sowitego bonusu.

Szef służby cywilnej przepytał urzędników o ich zadowolenie z otrzymywanych wynagrodzeń. Z 2,3 tys. rządowych instytucji aż 88 proc. nie ma zastrzeżeń co do wysokości swoich zarobków. Natomiast zatrudnieni w pozostałych uważają, że ich pobory wciąż są zbyt niskie i mało konkurencyjne w porównaniu z sektorem prywatnym.

Dyrektor generalny zarabia średnio 17 tys. zł

Najlepiej opłacanymi pracownikami administracji rządowej są dyrektorzy generalni zarabiający średnio 17 tys. zł miesięcznie, a nieco mniej otrzymują dyrektorzy departamentu - 12,9 tys. zł. Ponadto pensja w korpusie służby cywilnej w ub.r. była kolejny rok z rzędu wyższa i wynosi średnio 4,7 tys. zł (łącznie z trzynastką).

Najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w ministerstwach, w których średnie płace wzrosły o 200 zł i wynoszą już ponad 7 tys. zł.

Panie Premierze, gdzie zapowiadane cięcia etatów?

Wyżej wymienione sprawozdanie w najbliższych dniach trafi na biurko Donalda Tuska. Niestety przekona on się, że jego podwładni nie realizują jego zaleceń. Wbrew poleceniom premiera urzędy nie tylko nie oszczędzają na wynagrodzeniach swoich pracowników, ale także nie zmniejszają liczby etatów w administracji rządowej.

Obecnie w korpusie służby cywilnej zatrudnionych jest  121,7 tys. osób. W 2012 r. zlikwidowano jedynie 367 z ponad 122 tysięcy etatów w administracji.

Deficyt budżetu państwa niebezpiecznie rośnie

Jak więc wygląda wiarygodność rządu w oczach wyborców, jeżeli w czasie kryzysu zamiast ograniczyć wydatki na administrację nieustannie się je zwiększa. Dlaczego skutki bolesnych oszczędności mają odczuć tylko obywatele, a nie rządzący? Rząd pomału wycofuje się z obietnicy zmniejszenia stawki VAT z 23 do 22 proc. od 2014 r. (notabene stawka może zostać podniesiona do 24 proc. przy obecnej fatalnej sytuacji budżetu państwa). Obecnie deficyt po trzech miesiącach bieżącego roku wynosi 24 mld 405,7 mln zł. Stanowi to aż 68,6 proc. deficytu planowanego na cały  2013 r., który według założeń Ministra Finansów Jacka Rostowskiego ma wynieść 35 mld 565,5 mln zł.

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Pracownik oddaje ponad 1/4 swojej pensji państwu