Rządowe wsparcie dla osób wielodzietnych
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Rządowe wsparcie dla osób wielodzietnych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, działa od połowy czerwca. – Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny przyjmowane są przez gminy od 16 czerwca. Należy je składać do wskazanej przez gminę instytucji – informuje Agnieszka Krzyżak z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Pakiet zniżek

Z rządowego wsparcia mogą korzystać rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z niej dożywotnio, natomiast dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki - maksymalnie do 25 lat. W przypadku osób niepełnosprawnych, karta wydawana będzie na czas orzeczenia o niepełnosprawności. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny ma z jednej strony obniżyć koszty comiesięcznych rachunków rodzin wielodzietnych, z drugiej zaś umożliwić im szerszy dostęp do oferty kulturalnej i sportowej, dzięki pakietowi zniżek. Szacuje się, że obejmą one nawet 3,4 mln osób w rodzinach 3+.

Tańszy dostęp do kultury

Rodziny wielodzietne, dzięki Karcie Dużej Rodziny mogą korzystać z tańszych przejazdów komunikacją miejską i pociągami. Otrzymają też zniżki na bilety do muzeów, galerii i ośrodków sportu. Mogą liczyć na bezpłatny wstęp do parków narodowych, a nawet na zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne. Jakie jeszcze rabaty będzie gwarantowała karta, będzie zależało od instytucji, które włączą się do programu. Lista podmiotów ma być na bieżąco uaktualniana, a przystąpić do programu można każdego dnia jego trwania. Rabaty mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również podmioty prywatne. Ministerstwo liczy, że do listy dopiszą się również sklepy spożywcze oraz oferujące artykuły dla dzieci.

Wrocław prekursorem

Propozycja wsparcia rodzinom wielodzietnym za pomocą kart nie jest nowym pomysłem. Prekursorem takiego rozwiązania był Wrocław, który już w marcu 2005 roku uruchomił program pod nazwą „Dwa plus Trzy i jeszcze więcej”. W 2008 roku w ślady za stolicą Dolnego Śląska poszedł Grodzisk Mazowiecki. Zaoferował rodzinom zamieszkałym na swoim terenie program „Trzy Plus” i wraz ze Związkiem Dużych Rodzin zaczął propagować wprowadzenie podobnej karty w całej Polsce. Od 2009 roku programy wspierania rodzin wielodzietnych wprowadzane były w kolejnych gminach. Do września ubiegłego roku funkcjonowały już w niemal 100 samorządach. Najwięcej w województwie mazowieckim (32), śląskim (12) oraz łódzkim (8). Każda gmina dodawała coś od siebie. W niektórych samorządach rodzinom wielodzietnym zaoferowano zniżki do przedszkola, na podręczniki, niższe opłaty za wywóz nieczystości, a nawet wodę i czynsz.

Obecnie oprócz wsparcia na terenie danej gminy, rodziny wielodzietne uzyskują możliwość korzystania ze zniżek ogólnopolskich. Dotychczas propozycje rabatów zgłosiły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Środowiska, Sportu i Turystyki, Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity. Widać też spore zainteresowanie biznesu. Na tym ostatnim najbardziej zależy Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej.


Portal Skarbiec.Biz
 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Karty Dużej Rodziny już niedługo w całej Polsce