Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Rząd wspiera energooszczędne budownictwo
sxc.hu
Rekuperatory.pl

Rząd wspiera energooszczędne budownictwo

300 mln zł dotacji dla energooszczędnego budownictwa

Dofinansowanie wyniesie aż do 50 tysięcy złotych do budowanego domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do budowanego domu energooszczędnego. Rząd dopłaci również do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto. Fundusz Ochrony Środowiska wesprze budujących z poszanowaniem energii Polaków łączną kwotą 300 mln zł.

Za kilka lat energooszczędne budownictwo będzie standardem

Program zaplanowano do 2018 roku, ponieważ już w 2020 roku budowanie domów o prawie zerowym zużyciu energii stanie się w Polsce obowiązkiem. Reguluje to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Dopłaty, które ruszają już od 2013 roku w naszym kraju mają przygotować Polaków: nie tylko inwestorów, ale również inżynierów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zaostrzonych wymagań dyrektywy.

Rygorystyczne warunki otrzymania dofinansowania

Dom czy mieszkanie, by zakwalifikować się do programu dopłat, musi spełniać określone przez Fundusz parametry energooszczędności, tj. koniecznie posiadać:

- doskonałą izolacyjność przegród zewnętrznych (niskie parametry współczynnika przenikania ciepła przez ściany, dachy, stropy),

- wysoką szczelność powietrzną (szczelne okna i drzwi),

- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (która zastąpić musi dotychczasową wentylację grawitacyjną), która jako jedyna jest w stanie zapewnić domowi wymagane parametry energooszczędności.

Szacuje się, że straty ciepła przez otwory wentylacyjne dochodzić mogą nawet do 56% strat energii cieplnej domu ogółem. Przez ściany jest to do 23% strat ciepła, przez dach do 13%, przez strop do 14,3%, a przez okna do 35%.

 

Loading Comments
Zainteresuje cię także