Rząd sfinansuje budowę żłobków?
http://sxc.hu/

Rząd sfinansuje budowę żłobków?

- Rozważamy wprowadzenie bonu żłobkowego lub uruchomienie programu budowy żłobków na wzór boisk „orlików". Rząd mógłby sfinansować połowę kosztów budowy żłobka, pozostałe pieniądze wyłożyłyby, po równo, samorządy województwa i powiatu - powiedział wiceminister pracy Jacek Męcina.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dotychczas powstało 4 tys. miejsc w żłobkach

Minister zwrócił uwagę na potrzebę aktywizacji kobiet, tak aby łatwiej im było wrócić na rynek pracy po okresie macierzyństwa lub innej przerwy w pracy. I dodał, że do tej pory w ramach programu „Maluch" powstało niemal 4 tys. miejsc w żłobkach.

W czasie spotkania z przedsiębiorcami Jacek Męcina mówił o trudnej sytuacji gospodarczej i na rynku pracy. Na razie nie dochodzi jeszcze do zbyt wielu zwolnień grupowych, chociaż coraz więcej przedsiębiorstw je zapowiada. Najważniejsze w tej chwili zadanie to ochronienie bieżącej konsumpcji, która ciągnie wzrost gospodarczy. Zagrożeniem dla niej jest natomiast wzrost bezrobocia.

Należy odmrozić część pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Pracy

Dlatego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej walczy o uruchomienie dodatkowych środków z Funduszu Pracy, w wysokości 500 mln zł. Chce także zwiększyć efektywność wydawanych pieniędzy, m.in. monitorując co miesiąc skuteczność działań urzędów pracy, która obecnie wynosi już 55 proc. Resort pracy przygotowuje również rozwiązania, które pozwolą na wsparcie działań urzędów pracy przez prywatne agencje zatrudnienia.

Zły mechanizm ustalania wysokości płacy minimalnej

Jacek Męcina podkreślił, że w utrzymaniu wysokiego zatrudnienia nie sprzyja mechanizm ustalania płacy minimalnej. Już teraz wynosi ona ponad 42 proc. przeciętnej pensji i będzie dalej rosnąć niezależnie od sytuacji na rynku pracy. W 2013 roku podskoczy o 100 zł, a w 2014 pewnie o dalsze 130 zł. Przy obecnych rozwiązaniach niewiele można zmienić.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Minimalne wynagrodzenie w 2017 r. wyniesie 2.000 zł brutto!