Rząd poprzez PKO BP wydał na reklamę obligacji 500+...
Youtube/Kancelaria Premiera/http://skroc.pl/53344
Podatnik.info

Rząd poprzez PKO BP wydał na reklamę obligacji 500+ ponad 5 mln zł. Na ich sprzedaży zarobił… 783 tys. zł

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kampania na bogato


Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Finansów na interpelację poselską nr 6666. Emitentem rodzinnych obligacji skarbowych jest PKO BP. Aby zachęcić beneficjentów programu 500+ do zakupu państwowych papierów wartościowych, rząd zdecydował się przeprowadzić intensywną kampanię marketingową. Wszelkie koszty reklam emitowanych w telewizji, internecie, prasie i radiu pokrywane są z pieniędzy banku.


A nie są one małe. Szczególnie, jeśli efekty kampanii reklamowej porównamy z wpływami uzyskanymi ze sprzedaży obligacji rodzinnych przez budżet państwa. Zgodnie z danymi przekazanymi Ministerstwu Finansów ze strony PKO BP, dotychczasowe wydatki to:
 

  • koszt promocji w mediach – 5 006 879,72 zł brutto,
  • koszt stworzenia spotu tv – 284 549,43 zł brutto,
  • koncepcje i produkcja kreacji w pozostałych mediach (w tym spot radio) – 87 000 zł brutto.


Oznacza to, że koszt promocji obligacji skierowanych do beneficjentów programu 500+ w mediach wyniósł ponad 5 mln zł. Jak wynika z odpowiedzi resortu, reklamy są nadawane w:
 

  • telewizji (TVP, Polsat, TVN, ponad 70 stacji tematycznych, np. Kino Polska, Polsat Cafe, TV Republika, TVP Kultura, TVN24, itp.),
  • radiu (ZET, RMF FM, Polskie Radio, ponad 50 stacji regionalnych),
  • prasie (dzienniki o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym, tygodniki opinii, magazyny poradnikowe, parentingowe, lifestylowe).
  • internecie (portale zasięgowe, serwisy o tematyce finansowej, lifestylowej, społecznej, parentingowej, serwisy VOD).


Dla kogo obligacje skarbowe?


Ministerstwo Finansów uzasadnia zasadność przeprowadzenia kampanii rozpowszechnieniem informacji o nowym produkcie, jakim są obligacje rodzinne, a jednocześnie promowanie pozostałych rodzajów papierów oszczędnościowych znajdujących się w ofercie państwa. Mają one zachęcić rodziny do oszczędzania na przyszłość.


Obligacje rodzinne przeznaczone są wyłącznie dla osób otrzymujących świadczenie w ramach programu 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci świadczenia mogą zakupić tego rodzaju papiery wartościowe do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego.

Reklamy nie przekonały rodziców?


Jednak dotychczas efekty wydatków przeznaczonych na reklamę przez PKO BP są słabe. Jak poinformowało w wydanym komunikacie Ministerstwo Finansów, w październiku łączne wpływy ze sprzedaży obligacji rodzinnych wyniosły tylko 783 tys. złotych. To ponad 4-krotnie mniej niż koszty kampanii marketingowej. Ale resort nie traci optymizmu. Jak stwierdził podsekretarz stanu Piotr Nowak:


Dostępna kwota, jaką beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą przeznaczyć na zakup obligacji rodzinnych, narasta z każdym miesiącem. Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie – co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października. Preferencyjne warunki oprocentowania zostały utrzymane – co oznacza, że w pierwszym roku oszczędzania nabywcy mogą liczyć na zysk w wysokości 2,60% w przypadku obligacji 6-letnich oraz 3% w przypadku obligacji 12-letnich. Tak atrakcyjna oferta umożliwia regularne i bezpieczne gromadzenie środków otrzymanych z programu Rodzina 500+ na przyszłe potrzeby dzieci.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nicnierobieniem Ministerstwo Finansów ogrywa banki