Rząd nie podniesie podatków w związku z nowelizacją...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Rząd nie podniesie podatków w związku z nowelizacją budżetu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tak wynika z wypowiedzi Ministra Finansów Jacka Rostowskiego dla Polskiego Radia w programie ‘Sygnały dnia” z 18 lipca oraz z informacji przekazanych telefonicznie portalowi Podatnik.info przez Wiesławę Dróżdż, - rzecznika prasowego resortu.

Nieoficjalny wzrost podatków

Portal Prawy.pl w artykule z 15 lipca autorstwa Michała Polaka, powołując się na nieoficjalne informacje, do których udało mu się dotrzeć doniósł, że rząd najpóźniej w przyszłym roku zamierza podnieść podatek CIT oraz akcyzę. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy miałaby być „tragiczna sytuacja  budżetu państwa, któremu grozi przekroczenie jednego z tzw. progów ostrożnościowych”.

16 lipca premier Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej o planowanej przez rząd rekonstrukcji tegorocznego budżetu, w którym brakuje 24 mld zł. Dlatego deficyt zostanie zwiększony o 16 mld zł. Ponadto cięcia w wydatkach wszystkich ministerstw mają przynieść oszczędności w wysokości około 8,6 mdl zł.

Oprócz tego znowelizowana zostanie ustawa o finansach publicznych. Celem takiego działania jest „zawieszenie” w 2013 r. tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, czyli gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB jest większa niż 50 proc. i nie przekracza 55 proc. Bez tego zabiegu niemożliwe byłoby podniesienie deficytu w tegorocznym budżecie bez bolesnych konsekwencji dla państwowych finansów.

Cięcia nie uderzą w kieszenie obywateli

W programie „Sygnały dnia” Minister Finansów Jacek Rostowski  w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim stwierdził, że cięcia budżetowe i kryzys w strefie euro nie powodują konieczności podnoszenia podatków. Minister wskazał, że  odpowiedzialny polityk musi zawsze myśleć o średnio- i długookresowym interesie swojego państwa, narodu i gospodarki, którą zarządza. Jego zdaniem, chociaż 2014 r. będzie nadal trudny, to nie przewiduje on konieczności podnoszenia podatków.

Wzrosnąć mogą jedynie stawki podatkowe wynikające z różnych wymogów unijnych, które są automatyczne. Dotyczy to np. podwyższenia akcyzy na papierosy. Jacek Rostowski przypomniał, że w takich przypadkach resort zawsze stosuje minimalne stawki.

Oprócz tego rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, - Wiesława Dróżdż w rozmowie telefonicznej z portalem Podatnik.info stwierdziła, że informacje podane przez serwis Prawy.pl są absolutnie nieprawdziwe i niezgodne z planami resortu. Tak więc w najbliższym czasie Polacy powinni być spokojni, ponieważ decyzje rządu mają nie być odczuwalne dla naszych portfeli. 


Podatnik.info

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna 2023 – jakie zmiany szykuje rząd?