Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Ryczałtowcy muszą do piątku wypełnić PIT-28 –...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ryczałtowcy muszą do piątku wypełnić PIT-28 – inaczej grozi im grzywna!

Podziel się tym artykułem:   

31 stycznia mija ostateczny termin złożenia PIT za 2013 r. przez podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego z przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej lub najmu. Należy je wykazać w formularzu PIT-28.

Złożenie deklaracji podatkowej po upływie wyżej wymienionego terminu jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ minimalna płaca w 2014 r. wynosi 1680 zł brutto, podatnik może zapłacić karę w granicach od 168 zł do maksymalnie 33 600 zł.

Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego typu nieprzyjemności jest jak najszybsze wysłanie PIT-28 do urzędu skarbowego przez internet. Najlepiej zrobić to za pomocą zaufanego programu do PIT, jakim z pewnością jest całkowicie darmowy PIT pro 2013.

Po pierwsze – rozlicz ryczałt z działalności gospodarczej

Jeżeli podatnik w 2013 r. wybrał ryczałt jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej lub jeśli kontynuuje rozliczanie się w ten sposób z podatku dochodowego z poprzednich lat, to musi do końca stycznia złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym PIT-28. Podatek oblicza się od przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty jego uzyskania.

Wysokość stawek uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tak więc zapłacimy podatek w wysokości:

  • 20% - np. od przychodów uzyskanych z działalności w zakresie określonych wolnych zawodów,
  • 17% - od przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych, m.in. wynajmu samochodów osobowych, hoteli, pośrednictwa w handlu hurtowym,
  • 8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
  • 5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej i budowlanej,
  • 3% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu.

Po drugie – rozlicz ryczałt z najmu

Podatnicy osiągający przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowanego ryczałtem płacą jedną stawkę w wysokości 8,5%. Nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.
Należy pamiętać, że w przypadku uzyskiwania w 2013 r. innych korzyści majątkowych niż tylko przychody z najmu lub dzierżawy, np. za pośrednictwem płatnika, jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem do 30 kwietnia w odrębnej deklaracji podatkowej. Oznacza to, że musimy w formularzu PIT-37 wykazać m. in. dochody osiągnięte z tytułu umowy o pracę na podstawie wystawionej przez pracodawcę do końca lutego informacji PIT-11.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl