Ryczałtowcy muszą do piątku wypełnić PIT-28 –...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ryczałtowcy muszą do piątku wypełnić PIT-28 – inaczej grozi im grzywna!

Złożenie deklaracji podatkowej po upływie wyżej wymienionego terminu jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ minimalna płaca w 2014 r. wynosi 1680 zł brutto, podatnik może zapłacić karę w granicach od 168 zł do maksymalnie 33 600 zł.

Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego typu nieprzyjemności jest jak najszybsze wysłanie PIT-28 do urzędu skarbowego przez internet. Najlepiej zrobić to za pomocą zaufanego programu do PIT, jakim z pewnością jest całkowicie darmowy PIT pro 2013.

Po pierwsze – rozlicz ryczałt z działalności gospodarczej

Jeżeli podatnik w 2013 r. wybrał ryczałt jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej lub jeśli kontynuuje rozliczanie się w ten sposób z podatku dochodowego z poprzednich lat, to musi do końca stycznia złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym PIT-28. Podatek oblicza się od przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty jego uzyskania.

Wysokość stawek uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tak więc zapłacimy podatek w wysokości:

  • 20% - np. od przychodów uzyskanych z działalności w zakresie określonych wolnych zawodów,
  • 17% - od przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych, m.in. wynajmu samochodów osobowych, hoteli, pośrednictwa w handlu hurtowym,
  • 8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
  • 5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej i budowlanej,
  • 3% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu.

Po drugie – rozlicz ryczałt z najmu

Podatnicy osiągający przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowanego ryczałtem płacą jedną stawkę w wysokości 8,5%. Nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.
Należy pamiętać, że w przypadku uzyskiwania w 2013 r. innych korzyści majątkowych niż tylko przychody z najmu lub dzierżawy, np. za pośrednictwem płatnika, jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem do 30 kwietnia w odrębnej deklaracji podatkowej. Oznacza to, że musimy w formularzu PIT-37 wykazać m. in. dochody osiągnięte z tytułu umowy o pracę na podstawie wystawionej przez pracodawcę do końca lutego informacji PIT-11.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także