Ryczałtowcu, czas nagli? To nie powód, aby nie pamiętać...
Stephen Poff/http://skroc.pl/c9b5b/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/01d07
Podatnik.info

Ryczałtowcu, czas nagli? To nie powód, aby nie pamiętać o swoich przywilejach! Te ulgi możesz odliczyć!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podatniku skorzystaj ze swoich praw!


Jednak w tym pośpiechu i stresie, kiedy w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego podatnicy chcą tylko wysłać zeznanie roczne i mieć przysłowiowy spokój, warto pamiętać o swoich prawach! A wręcz przywilejach. Takim po stronie podatnika, w tym przypadku ryczałtowca jest prawo do skorzystania z przysługujących mu ulg podatkowych. Jakie może odliczyć ryczałtowiec?
 

Do niedawna mógł skorzystać z ulgi internetowej. Ale w rozliczeniu za 2016 rok po raz ostatni może to zrobić marginalna liczba podatników. Dlatego nie na niej chcemy się skupić. Oznacza to, że ryczałtowcy mogą tak naprawdę skorzystać tylko z dwóch preferencji. W PIT-28 mogą uwzględnić odliczenia na ulgę rehabilitacyjną oraz z tytułu honorowo oddanej krwi lub na cele kultu religijnego. Należy pamiętać, aby do zeznania podatkowego dołączyć załącznik PIT/O, w którym wykazujemy ulgi.


PIT online za 2015 rok przez portal podatkowy


Aby skorzystać z przysługujących ryczałtowcowi ulg, wystarczy skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info, który w pełni współpracuje z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego.


Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej. Jeśli wypełnienie PIT za 2015 rok ma zająć zaledwie 5 minut bez wychodzenia z domu, to nie warto się zastanawiać.


Jakie ulgi nie przysługują ryczałtowcowi?


Przede wszystkim ryczałtowcom nie przysługuje prawo do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osobie samotnie wychowującej dziecko. Oprócz tego są pozbawieni prawa do skorzystania z ulgi na dzieci, inaczej zwanej ulgą prorodzinną.
Nie dotyczy to jednak podatników uzyskujących przychody z najmu lub dzierżawy, jeżeli oprócz tego osiągają one dochody np. z etatu lub z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową. W takim przypadku te osoby w PIT-37 lub PIT-36 mogą skorzystać z wyżej wymienionych przywilejów, dodatkowo dołączając do tych formularzy załącznik PIT/O.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?