Ryczałtowcom pozostał już tylko tydzień na rozliczenie zysków z najmu - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika
Ryczałtowcom pozostał już tylko tydzień na rozliczenie...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ryczałtowcom pozostał już tylko tydzień na rozliczenie zysków z najmu

Podziel się tym artykułem:   

Podatnicy będący właścicielami nieruchomości oraz osiągający zyski z tytułu ich najmu muszą do 31 stycznia złożyć zeznanie roczne, jeżeli rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu.  

Złóż PIT-28 przez internet

Osoby opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym rozliczają się z fiskusem wypełniając  PIT-28. W prosty sposób można to zrobić za pomocą programu PIT 2012/2013, dzięki czemu zaoszczędzimy zarówno swój czas, jak i pieniądze. Poniższy film pomoże Państwu w prawidłowym wypełnieniu zeznania rocznego:

Aby złożyć e-PIT za pośrednictwem internetu podatnik musi podać imię i nazwisko, datę urodzenia, nr identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) oraz kwotę przychodu wpisaną w zeznaniu podatkowym za 2011 r. Należy pamiętać o konieczności otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest dowodem wpłynięcia PIT-28 do Ministerstwa Finansów. Ponadto trzeba wybrać urząd skarbowy właściwy dla naszego miejsca zamieszkania, bez względu na lokalizację wynajmowanej nieruchomości.

8,5 proc. stawka ryczałtu

Niekwestionowanym atutem opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym dla osób czerpiących korzyści z najmu jest niska stawka podatku, wynosząca 8,5 proc. uzyskanego przychodu. Jest to znacznie  mniejsze obciążenie w porównaniu do skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.

Ryczałt ma jednak również wady. Jedną z nich jest brak możliwości odliczenia kosztów. Oznacza to, że właściciel nieruchomości nie będzie mógł np. odliczyć od podatku wydatków związanych z remontem mieszkania przed udostępnieniem go lokatorowi.

Jak obliczyć wysokość podatku?

Wybierając ryczałt przede wszystkim należy pamiętać o konieczności prowadzenia ewidencji przychodów. Oprócz tego podatnik musi samodzielnie obliczyć kwotę daniny należnej fiskusowi.

Decydując się na wynajmowanie mieszkania warto także zadbać o kilka szczegółów, które znacznie ułatwią nam późniejsze rozliczenie z fiskusem. Korzystne dla podatnika będzie rozwiązanie, kiedy będzie on rozliczał w zeznaniu tylko czynsz płacony przez lokatora. W tym celu w umowie najmu należy zawrzeć, że to osoba wynajmująca nieruchomość zobowiązuje się do regulowania opłat za media lub należności wobec spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki temu powyższe zobowiązania nie stanowią przychodu właściciela lokalu i nie musi ich uwzględniać w zeznaniu PIT-28.

Ryczałt należy wpłacać co miesiąc na rachunek bankowy właściwego według miejsca zamieszkania urzędu skarbowego, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania. W niektórych przypadkach można również opłacać ryczałt kwartalnie (jeżeli spełnia się warunki określone w art. 21 ust. 1b i 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).


Podatnik.info 

 

 

Podziel się tym artykułem: