Ryczałtowcom pozostało 2 dni na rozliczenie się z...
sxc.hu
Podatnik.info

Ryczałtowcom pozostało 2 dni na rozliczenie się z fiskusem!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto musi wypełnić PIT-28?

Do końca stycznia zeznanie PIT-28 muszą złożyć przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu. Ponadto ten obowiązek dotyczy osób uzyskujących przychody z najmu, które w 2012 r.  zdecydowały się na powyższą formę opodatkowania. W prosty sposób wypełnić rozliczenie roczne można za pomocą bezpłatnego programu PIT 2012/2013. Wszelkie wątpliwości co do prawidłowości wypełnienia formularza PIT-28 powinien rozwiać poniższy film:

Należy pamiętać, że złożenie zeznania rocznego po 31 stycznia zagrożone jest karą grzywny.
 

Kto najczęściej wybiera ryczałt?

Ryczałt cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród najemców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wysokość stawki podatkowej w przypadku czerpania korzyści z najmu lokalu jest stała i wynosi zaledwie 8,5 proc., bez względu na wysokość osiągniętych przychodów. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż opodatkowanie skalą podatkową ze stawkami 18 i 32 proc.

Nieco rzadziej na wybór ryczałtu decydują się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest ograniczona ustawowo liczba branż, której przedstawiciele mogą zdecydować się na korzystanie z takiej formy opodatkowania. Z ryczałtu nie mogą skorzystać m. in. przedsiębiorcy uzyskujący przychody z prowadzenia aptek, lombardów lub prowadzący działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych. Szczegółowo grupy podatników nie mogących rozliczać się powyższą metodą zostały wymienione w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Różnorodna wysokość stawek ryczałtu

Należy pamiętać, że wysokość stawki ryczałtu zależy od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, poszczególne stawki ryczałtu ewidencjonowanego wynoszą:

  • 20 proc. od przychodów uzyskiwanych z wykonywania tzw. wolnych zawodów,
  • 17 proc., m. in. od przychodów uzyskanych z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej samochodów,
  • 8,5 proc., m. in. od przychodów uzyskanych ze świadczenia usług wychowania przedszkolnego,
  • 5,5 proc., m. in. od przychodów uzyskanych z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
  • 3 proc., m.in. od przychodów uzyskanych z działalności usługowej w zakresie handlu.


Podatnicy rozliczający się ryczałtem muszą pamiętać o obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów oraz o samodzielnym obliczeniu kwoty podatku do zapłaty. Ryczałt należy wpłacać co miesiąc na rachunek właściwego według miejsca zamieszkania urzędu skarbowego, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania. Natomiast jeśli podatnik spełnia warunki wymienione w art. 21 ust. 1b i 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, to może również dokonywać wpłat kwartalnie.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć ryczałt w PIT-28, gdy wynajmowane mieszkanie jest współwłasnością małżonków?