
Podatnicy, którzy w 2012 r. byli opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, muszą do 31 stycznia złożyć zeznanie roczne.
Do końca stycznia zeznanie PIT-28 muszą złożyć przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu. Ponadto ten obowiązek dotyczy osób uzyskujących przychody z najmu, które w 2012 r. zdecydowały się na powyższą formę opodatkowania. W prosty sposób wypełnić rozliczenie roczne można za pomocą bezpłatnego programu PIT 2012/2013. Wszelkie wątpliwości co do prawidłowości wypełnienia formularza PIT-28 powinien rozwiać poniższy film:
Należy pamiętać, że złożenie zeznania rocznego po 31 stycznia zagrożone jest karą grzywny.
Ryczałt cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród najemców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wysokość stawki podatkowej w przypadku czerpania korzyści z najmu lokalu jest stała i wynosi zaledwie 8,5 proc., bez względu na wysokość osiągniętych przychodów. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż opodatkowanie skalą podatkową ze stawkami 18 i 32 proc.
Nieco rzadziej na wybór ryczałtu decydują się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest ograniczona ustawowo liczba branż, której przedstawiciele mogą zdecydować się na korzystanie z takiej formy opodatkowania. Z ryczałtu nie mogą skorzystać m. in. przedsiębiorcy uzyskujący przychody z prowadzenia aptek, lombardów lub prowadzący działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych. Szczegółowo grupy podatników nie mogących rozliczać się powyższą metodą zostały wymienione w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Należy pamiętać, że wysokość stawki ryczałtu zależy od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, poszczególne stawki ryczałtu ewidencjonowanego wynoszą:
Podatnicy rozliczający się ryczałtem muszą pamiętać o obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów oraz o samodzielnym obliczeniu kwoty podatku do zapłaty. Ryczałt należy wpłacać co miesiąc na rachunek właściwego według miejsca zamieszkania urzędu skarbowego, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania. Natomiast jeśli podatnik spełnia warunki wymienione w art. 21 ust. 1b i 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, to może również dokonywać wpłat kwartalnie.