Ryczałt – komu najbardziej się opłaca ta forma opodatkowania? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika
Ryczałt – komu najbardziej się opłaca ta forma...
Redakcja
http://sxc.hu/

Ryczałt – komu najbardziej się opłaca ta forma opodatkowania?

Podziel się tym artykułem:   

Wybór formy opodatkowania jest niezwykle istotną kwestią przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jedną z nich jest ryczałt. Zryczałtowany podatek dochodowy oznacza, że przy obliczaniu należności podatkowych nie ustala się podstawy opodatkowania na zasadach ogólnych ale w oparciu o przyjętą dla ryczałtu podstawę obliczania podatku.

 

Przedsiębiorcy, którzy zgodnie z ustawą mają prawo do wyboru zryczałtowanego podatku dochodowego, powinni przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanowić się nad odpowiednią jej formą. Mogą bowiem wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Na końcową decyzję z pewnością będzie miał wpływ rodzaj oraz rozmiar prowadzonej działalności.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi najlepszą formę dla małych przedsiębiorców. Do tej grupy zalicza się firmy, których roczne obroty nie przekraczają równowartości 150 tys. euro (około 600 tys. zł). Z kolei wybór drugiej możliwości - karty podatkowej – kusi przede wszystkim najmniejsze firmy, które nie ponoszą dużych wydatków, stanowiących koszty uzyskania przychodów.  

 

W obu przypadkach wyklucza się obowiązek prowadzenia ksiąg przez podatników (chyba, że przepisy ustawy stanowią inaczej). Rozliczanie się w formie ryczałtu ewidencjonowanego nakłada na przedsiębiorcę obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia w odpowiednim urzędzie skarbowym o wyborze opodatkowania w tej formie.

 

Stawki ryczałtu 

 

W zależności od rodzaju posiadanej działalności, wyróżnia się trzy różne stawki ryczałtu. W przypadku prowadzenia firmy związanej z handlem lub gastronomią (obejmuje przygotowanie i sprzedaż posiłków i towarów, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%) podatek wynosi 3%.  Od przychodów z działalności wytwórczej i usług budowlanych oraz transportu samochodowego pow. 2 ton ładowności zapłacimy 5,5% ryczałt. Najwyższa stawka tej formy opodatkowania to 8,5%. Tej wysokości ryczałt zapłacą przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na otworzenie firmy usługowej innej niż ta wspomniana oraz działalności gastronomicznej związanej ze sprzedażą alkoholi powyżej 1,5% czy prowizji w komisie oraz kolportażu prasy.  

 

Podsumowując, ryczałt opłaca się tam, gdzie przedsiębiorca w znacznym stopniu wkłada w swój towar, produkt lub usługę własną pracę, pomysł lub wiedzę itp., czyli wkład niematerialny. Zaletą tej formy opodatkowania w przypadku małych przedsiębiorstw jest również łatwość procedury rozliczeniowej. Dzięki temu, że jest prosta i nieskomplikowana, nie wymaga zatrudnienia księgowej, a zatem pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Ponadto ryczałtowca nie obowiązują przepisy dotyczące obowiązku posiadania rachunku bankowego i dokonywania za jego pośrednictwem rozliczeń. Mogą więc płacić podatek na miejscu, w kasie urzędu skarbowego. 

Podziel się tym artykułem: