Ryczałt w 2018 roku do 20 stycznia
Pixabay.com
Podatnik.info

Ryczałt w 2018 roku do 20 stycznia

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak wybrać ryczałt w 2018 roku?


Podatnicy chcący zmienić formę rozliczenia ze skali podatkowej czy ryczałtu ewidencjonowanego muszą do 20 stycznia 2018 roku złożyć druk aktualizujący CEIDG-1. Muszą jednak pamiętać, że w roku podatkowym nie mogą przekroczyć limitu przychodów w wysokości 250 tys. euro. Jeżeli ta kwota będzie wyższa, od 1 stycznia 2019 roku stracą możliwość rozliczania się z fiskusem w ten sposób.


Zaliczki z tytułu ryczałtu ewidencjonowanego miesięcznie lub kwartalnie należy przelewać na konto urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca po upływie miesiąca lub kwartału, za który ma być opłacony. Natomiast za ostatni kwartał roku podatkowego do 31 stycznia następnego roku. Co ważne, ryczałt jest obliczany od przychodu, a nie od dochodu.


W przypadku przedsiębiorców istnieje aż 7 stawek ryczałtu, w zależności od rodzaju prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.


Jak rozliczyć ryczałt w PIT-28 za 2017 rok?


Podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali przychody opodatkowane ryczałtem z najmu lub działalności gospodarczej, do 31 stycznia 2018 roku muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-28. Najprościej jest to zrobić przez internet za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów.


Poświęcając kilka minut wystarczy skorzystać z całkowicie bezpłatnego programu PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Pozwoli to nam zaoszczędzić cenny czas, zamiast tracić go w kolejkach w urzędzie skarbowym czy w jednym z oddziałów Poczty Polskiej. Aby wypełnić PIT-28 online, wystarczy podać pięć następujących danych, na podstawie których fiskus zidentyfikuje naszą tożsamość:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Później intuicyjny kreator przeprowadzi nas przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. Po otrzymaniu poprzez portal podatkowy Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), możemy być pewni, że PIT-28 za pośrednictwem internetu dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ryczałt 2018 – który przedsiębiorca może się rozliczać?