
Ryczałt łatwiej dostępny! W 2017 roku wzrósł próg przychodów
Od 1 stycznia do kwoty 250 tys. euro wzrósł próg przychodów, który umożliwia przedsiębiorcom opodatkowanie działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym. W ubiegłym roku PIT-28 rozliczyło ponad 1 mln podatników.
Dla kogo ryczałt w 2017 roku?
W tym roku do grona ryczałtowców mogą dołączyć przedsiębiorcy, którzy będą samodzielnie wykonywać pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osoby chcące prowadzić firmę w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, jeżeli w 2016 roku (roku poprzedzającym aktualny rok podatkowy):
- uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro,
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a dodatkowo suma osiągniętych przychodów przez wspólników podatnika z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro.
Ponadto ryczałt jako formę opodatkowania mogą wybrać podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie firmy w 2017 roku i dotychczas nie korzystają z rozliczenia za pomocą karty podatkowej – bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów.
Ryczałt za 2016 rok do rozliczenia w PIT-28 do końca stycznia
Jednocześnie podatnicy, którzy w 2016 roku uzyskali przychody obciążone ryczałtem, muszą do 31 stycznia złożyć w urzędzie skarbowym PIT-28. W rozliczeniu za 2015 rok tę deklarację podatkową wypełniło 1 003 987 Polaków. W tym roku zapewne padnie kolejny rekord.
W prosty sposób PIT-28 za 2016 rok można złożyć za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy zeznanie roczne poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pomocą systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. e-PIT za 2016 rok należy „podpisać” za pomocą 5 następujących danych:
- imienia,
- nazwiska,
- daty urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).
Na ich podstawie Ministerstwo Finansów weryfikuje tożsamość podatnika.
Podatnik.info