Rozwód a ulga prorodzinna
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Rozwód a ulga prorodzinna

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kontrowersyjny art. 27f ustawy opdof

Przypomnijmy, że ulga z tytułu wychowywania dzieci (zwana inaczej ulgą prorodzinną) przysługuje obojgu rodzicom na podstawie art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota ulgi za cały rok podatkowy wynosi 1112,04 zł (92,67 zł za jeden miesiąc opieki) na każde dziecko. Wnioskując o nią, trzeba pamiętać o konieczności dołączenia do zeznania podatkowego formularza PIT-O.

Zeznanie roczne podatnicy wypełniają najczęściej na formularzu PIT-36 lub PIT-37, w zależności od źródła uzyskiwanych dochodów.

Jednak wymieniony wyżej art. 27f budzi liczne kontrowersje wśród osób rozwiedzionych. Zwrócił na to uwagę jeden z posłów w swojej interpelacji poselskiej nr 22547.

Osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem ma prawo tylko do połowy ulgi

Parlamentarzysta wskazał, że art. 27f daje prawo do preferencyjnych odliczeń obojgu rodzicom. Jeżeli są w związku małżeńskim, to zgodnie z art. 27f ust . 4 mogą kwotę ulgi odliczyć w częściach równych lub w dowolnie ustalonej proporcji. Natomiast w przypadku rozwodu lub separacji, osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem ma prawo do odliczenia tylko połowy kwoty ulgi prorodzinnej. Odpisu drugiej połowy ulgi dokonuje natomiast rodzic symbolicznie lub w minimalnym stopniu faktycznie zajmujący się dzieckiem. Zdaniem posła jest to niesprawiedliwe, a do utrwalania tej złej praktyki przyczyniają się interpretacje wydawane przez organy podatkowe.

Dlatego zwrócił się on do ministra finansów z następującym pytaniem:

Czy wobec tych problemów, kontrowersyjnych interpretacji przepisów ustawy oraz w oczywisty sposób niesprawiedliwych praktyk w wykorzystaniu odliczeń ulgi podatkowej nie należałoby zmienić przepisów art. 27f, tak aby w sposób jednoznaczny i zgodny z duchem i celem ulgi rodzinnej trafiała ona do osób, dla których rzeczywiście będzie pomocą w utrzymaniu i wychowaniu dziecka?

Rodzice muszą się wzajemnie porozumieć

Ministerstwo Finansów odniosło się negatywnie do sugestii o konieczności zmiany przepisów na bardziej jednoznaczne. Resort stanął na stanowisku, że rozwód lub separacja nie są jednoznaczne z utratą przez rodzica prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej, o czym orzeka sąd rodzinny. Jeżeli nie pozbawia on żadnego z rodziców wyżej wymienionego prawa, to uznaje, że byli małżonkowie są w stanie wzajemnie się porozumieć, także w odniesieniu do preferencyjnych odliczeń podatkowych. Rozstrzyganie wszelkich sporów pomiędzy byłymi małżonkami leży w gestii sądu rodzinnego. Tak więc organy podatkowe nie są uprawnione do ingerowania w życie prywatne podatników.

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
ULGA TERMOMODERNIZACYJNA — odliczenie montażu fotowoltaiki i pompy ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych