
Rozwiąż test, przygotuj biznesplan i wygraj 60 tys. zł
Młodym, przyszłym przedsiębiorcom brakuje wiedzy i pieniędzy, które pozwoliłyby im zacząć pracę na swoim. Do założenia własnej firmy zachęcać ma konkurs skierowany do osób w wieku 18-29 lat, organizowany w ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości.
Pierwszy etap, czyli test z przedsiębiorczości właśnie wystartował.
Do wygrania 60 tys. zł w drugim etapie konkursu
Punkt ciężkości Narodowego Programu Przedsiębiorczości został położony na działania edukacyjne oraz aktywności angażujące młodych przedsiębiorców do uczestniczenia w kampanii. Od 19 listopada do 18 grudnia zostanie przeprowadzony test z przedsiębiorczości. W teście znajdą się pytania otwarte oraz zamknięte, a jego poprawne wypełnienie będzie kwalifikowało do dalszego etapu konkursu polegającego na przygotowywaniu biznesplanów, z których najlepszy zostanie nagrodzony 60 tys. zł na realizację.
W konkursie będą mogły wziąć udział osoby pełnoletnie, które w dniu przystąpienia do Konkursu nie ukończyły 29 lat, osoby nie prowadzące zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do Konkursu oraz osoby mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Młodzi o pracy na własny rachunek
W grupie osób najmłodszych (18-23 lat) odsetek wskazujących na korzyści wynikające z prowadzenia własnej firmy (32,9 proc.) jest prawie trzykrotnie większy niż w grupie 40-latków (13 proc.). W zakresie szczegółowych zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, najmniejszy problem dla ankietowanych stanowi wybór prowadzonej działalności (37,4 proc.) oraz prowadzenie rozliczeń z klientami tj. wystawiania faktur (47,4 proc.). Słabym punktem młodych przedsiębiorców jest pozyskanie pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności (26,1 proc.) oraz opracowanie biznesplanu (31,9 proc.). „Młodzi przedsiębiorcy mają potencjał, niepoprawny entuzjazm i szaleństwo. Dlatego warto stworzyć im odpowiednie warunki, umożliwiające zdobycie kompetencji oraz wiedzy. W takim ujęciu Narodowy Program Przedsiębiorczości stanowi pozytywną odpowiedź, dla tych, którzy ciągle są niepewni pracy na własny rachunek – uważa Michał Bańka, Dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu.