Gorące tematy
Zwrot darowizny
Wyniki sondażu: sondaż 4 głosów
0%

tydzień

0 głosów
50%

2 tygodnie

2 głosów
50%

3 tygodnie

2 głosów
Kalendarz podatnika
Rozliczenie elektronicznego PIT coraz łatwiejsze dla...
Redakcja
http://sxc.hu/

Rozliczenie elektronicznego PIT coraz łatwiejsze dla podatnika

Podziel się tym artykułem:   

Po raz pierwszy w historii ankiety badającej, w jaki sposób Polacy składają roczne zeznania podatkowe, ponad połowa respondentów (51 proc.) przyznała, że wypełnienie PIT nie sprawiło im większych problemów.

Z badania przeprowadzanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej od początku lat 90-tych (Polacy pierwszy raz rozliczali samodzielnie PIT w 1993 r.) wynika ponadto, że trudności ze złożeniem rozliczenia miało 36 proc. podatników, a co ósmy ankietowany (13 proc.) nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska.Trzy czwarte ankietowanych rozliczających się samodzielnie (76 proc.) złożyło swoje zeznanie osobiście w urzędzie skarbowym, a 11 proc. przesłało deklarację pocztą. Osiem procent podatników rozliczyło się przez Internet (wg danych MF w ten sposób przesłano rekordowe 950 tys. elektronicznych PIT-ów, trzykrotnie więcej niż przed rokiem). Co dwudziesty badany dostarczył swój PIT w inny sposób, najczęściej za pośrednictwem osób trzecich: księgowych, krewnych, bądź znajomych.


Prawie co drugi badany podczas wypełniania formularza PIT korzystał z pomocy członków rodziny i znajomych, co trzeci wspomagał się specjalnym programem komputerowym lub zwracał się po radę do fachowych doradców. Chociaż dane te są zbliżone do ubiegłorocznych, w ostatnich dwóch latach dość wyraźnie (o 9 punktów) powiększyła się grupa osób posługujących się aplikacjami komputerowymi (takimi jak bezpłatna aplikacja desktopowa udostępniana przez resort finansów na stronie http://e-deklaracje.mf.gov.pl).Z ankiety CBOS wynika również, że PIT w formie e-deklaracji najczęściej składali respondenci najzamożniejsi (16 proc.), mieszkańcy największych ośrodków miejskich (15 proc.) oraz osoby z wykształceniem wyższym (12 proc.) i średnim (10 proc.). Dużo rzadziej robili to badani, których dochody per capita nie przekraczają 750 zł netto oraz z wykształceniem zasadniczym (1 proc.) i podstawowym (3 proc.), a także osoby starsze (w wieku co najmniej 55 lat).Podobnie jak w 2010 r. większość badanych (58 proc.), składając samodzielnie zeznanie podatkowe za ubiegły rok, skorzystała z ulg. Najczęściej były to osoby w wieku 35-44 lata.W ankiecie CBOS przeprowadzonej w dniach 5-11 maja br. uczestniczyło 1189 dorosłych mieszkańców Polski.

 

 

 

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Podziel się tym artykułem: