Rozliczenie ulgi na internet dla osób prowadzących firmę...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie ulgi na internet dla osób prowadzących firmę za 2018

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dzieje się tak dlatego, że odliczenie w ramach ulgi internetowej jest możliwe tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach podatkowych.

 

Jak rozliczyć ulgę na internet w PIT za 2018?

Ulga na internet jest limitowana, a jej maksymalna wysokość to 760 zł. W przypadku, gdy koszty związane z użytkowaniem sieci w ciągu roku były niższe niż ta kwota – wypełniając PIT za 2018, podajemy tylko realnie poniesione wydatki. Natomiast jeśli w ciągu roku wydaliśmy więcej niż 760 zł na dostęp do internetu, w odpowiedniej rubryce formularza PIT podajemy maksymalną kwotę, na którą obecnie zezwala prawo podatkowe.

 

Warto zaznaczyć, że wydatki odliczane w ramach ulgi internetowej obejmują jedynie dostęp do sieci. Opłaty poniesione z tytułu zakupu modemu, podłączenia internetu czy aktywacji nie stanowią kosztów, które uprawniają do ulgi. W związku z tym nie możemy wykazać ich w PIT za 2018.

 

PIT za 2018 – kto może odliczyć koszty związane z siecią?

Z odliczenia wydatków na internet od podatku mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej,

  • uzyskują przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Aby móc w pełni skorzystać z ulgi internetowej, podatnik musi posiadać dokumenty potwierdzające faktycznie poniesione koszty. Mogą być to faktury lub też inne druki, które będą zawierać:

  • dane identyfikujące kupującego oraz sprzedającego,

  • informacje o rodzaju zakupionej usługi,

  • informację o kwocie do zapłaty.

 

PIT za 2018 – odliczenie dla osób prowadzących działalność w mieszkaniu prywatnym

Koszty związane z użytkowaniem internetu w przedsiębiorstwie stanowią w całości koszt uzyskania przychodu tylko w momencie, kiedy sieć została założona na firmę i jest wykorzystywana w celach służbowych.

 

Prowadząc działalność w domu, wydatki na internet można odliczyć od podatku tylko w części związanej z wykonywaną działalnością. Koszty można ustalić proporcjonalnie, w zależności od udziału części mieszkania wykorzystywanej na cele przedsiębiorstwa.

 

Jednak, aby mieć pewność, że przy składaniu PIT za 2018 rok i odliczaniu ulgi internetowej organy podatkowe nie doszukają się żadnych nieścisłości, najlepiej wystąpić do fiskusa z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji. Dzięki temu w razie kontroli Urząd Skarbowy na pewno nie podważy odliczonych kosztów.

 

Odliczenie wydatków związanych z użytkowaniem sieci w PIT za 2018

Z ulgi internetowej mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy rozliczający się na formularzu PIT-36, ale także podatnicy korzystający z druków PIT-28 oraz PIT-37. Wtedy przy składaniu PIT za 2018 do każdej z tych deklaracji należy  dołączyć PIT/O. To specjalny załącznik, który służy do wykazywania ulg podatkowych, w tym także ulgi internetowej. W części B tego dokumentu znajdziemy odpowiednie pole do zaznaczenia i umieszczenia kwoty do odliczenia od podatku.

 

Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na rozliczenie PIT za 2018 rok jest skorzystanie ze specjalnego programu. Takie narzędzie ułatwi nam poprawne wypełnienie formularza, samodzielnie obliczy wysokość przysługującej nam ulgi oraz pozwoli na sprawne przesłanie gotowej deklaracji do wybranego US.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak odliczyć internet od podatku 2019 i dlaczego powinieneś to zrobić?