Rozliczenie samochodu firmowego w PIT 2019 – co...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie samochodu firmowego w PIT 2019 – co powinieneś wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na jakie zmiany w przepisach powinieneś zwrócić uwagę, jeśli Twoje zeznanie roczne zawiera rozliczenie wydatków, związanych z samochodami firmowymi?

  

Podatek od korzystania z samochodów firmowych a zeznanie roczne

W ewidencji środków trwałych poszczególnych działalności gospodarczych często znajdują się samochody firmowe. Zgodnie z poprzednimi przepisami, nie było ustalonej maksymalnej wysokości wydatków, które mogły być zaliczone do kosztów. Jeśli przedsiębiorca posiadał odpowiednią dokumentację, a pojazd był związany z osiąganiem przychodu (bądź zachowaniem jego źródła), cały pojazd mógł być uznany za koszt. Pieniądze wydane w celu ubezpieczenia samochodu osobowego mogły być wliczone do kosztów, lecz limity kosztów różniły się w zależności od ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC można było uznać za takowy w całości, lecz cenę AC należało uwzględnić proporcjonalnie do wartości samochodu – jeśli pojazd był warty więcej niż 20 tys. euro, nie można było rozliczyć nadwyżki od tej kwoty. Jeśli przedsiębiorca wykorzystywał w pracy prywatne auto, sumę wydatków, które można było uwzględnić w kosztach prowadzenia działalności, obliczało się za pomocą kilometrówki – liczbę przejechanych kilometrów należało zapisywać w ewidencji przebiegów, którą mnożyło się przez urzędową stawkę.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli auto jest wykorzystywane do celów mieszanych, odliczeniu podlegać będzie jedynie 50% wydatków poniesionych w celu jego użytkowania. 100% kosztów można odliczyć jedynie od pojazdów, których jedynym przeznaczeniem będzie działalność gospodarcza. Pracodawca będzie musiał prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów, a jej brak będzie równoważny z wykorzystaniem samochodu do celów mieszanych, co wpłynie na możliwą redukcję wydatków o połowę. Auto, które nie znajdzie się w ewidencji środków trwałych danej firmy, podlega ograniczeniu odliczenia wydatków do 20%.  Nowe przepisy nie przewidują istnienia kilometrówki.

 

Zeznanie roczne przedsiębiorcy a amortyzacja i leasing samochodów

Zgodnie z poprzednimi przepisami, podatnicy mogli amortyzować samochody, które znajdowały się w ewidencji środków trwałych danej firmy. Limit amortyzacji wynosił 20 000 euro, taki sam limit obowiązywał koszty związane z ubezpieczeniem AC. Nowe prawo podwyższa limit AC i amortyzacji do 150 000 zł, co stanowi niemal dwukrotne podniesienie stawki.

 

Nowe przepisy wpłyną również na sposób rozliczania leasingu. W zeszłym roku leasing był bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, który decydowali się na auto o wartości powyżej 20 000 euro – leasing nie wiązał się wówczas z żadnymi ograniczeniami w zakresie odliczania kosztów, a przedsiębiorca mógł w nich uwzględnić również odsetki i raty kapitałowe. Leasing jest teraz limitowany do wysokości 150 000 zł, a kwota będzie mogła być odliczona w takiej wartości, w jakiej limit 150 tys. zł pozostaje do wartości leasingowanego samochodu osobowego, które może być również przedmiotem najmu lub dzierżawy.

 

Wprowadzone zmiany mogą mieć istotny wpływ na składane przez przedsiębiorców zeznanie roczne. Samą deklarację najlepiej rozliczyć za pomocą programu PIT – ułatwi on wyliczenie łącznej należności względem fiskusa, umożliwi też dodanie odpowiednich załączników, a cały PIT może zostać przesłany do urzędu skarbowego za pomocą kilku kliknięć. Przedsiębiorco – nie zwlekaj i rozlicz PIT 2019 w aplikacji jak najszybciej!

  

Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?