Rozliczenie roczne za 2019 rok, zmiany w PIT 2020
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Rozliczenie roczne za 2019 rok, zmiany w PIT 2020

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jeśli chodzi o PIT 2020, warto mieć świadomość tego, iż rząd planuje wprowadzenie kilku istotnych modyfikacji. Dotyczą one głównie osób prowadzących działalność gospodarczą. Jakich zmian należy się spodziewać?

Jednorazowe odliczenie straty

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogły do tej pory w okresie 5 następujących po sobie lat odliczać straty z lat ubiegłych. Musiały jednak pamiętać, że w jednym roku podatkowym możliwe było odliczenie jedynie 50% kwoty straty. Zgodnie z wprowadzanymi niedawno zmianami, w rozliczeniu za 2019 rok możliwe będzie dokonanie jednorazowego odpisu straty w wysokości 100%.  To dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców.

Koszty firmowe a wynagrodzenie osoby współpracującej

Wynagrodzenie małżonka, małoletnich dzieci, a także pracy własnej podatnika nie wliczało się do tej pory do kosztów uzyskania przychodów, które mogłyby znacząco obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy. Kwestia ta jednak w 2019 roku ma ulec całkowitej zmianie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wielu przedsiębiorców zatrudnia w swojej firmie małżonków, a także dzieci, co generuje oczywiście dosyć istotny koszt.

Zmiana stawki ryczałtu przy najmie

Osoby wynajmujące mieszkanie i rozliczające się z Urzędem Skarbowym na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego mogły do tej pory płacić podatek w stawce 8,5%, jednak zgodnie z wprowadzanymi zmianami stawka ta może ulec zwiększeniu z 8,5% na 12,5%. Oczywiście zmiana ta nie będzie dotyczyła wszystkich osób a jedynie tych, w przypadku których przychody z najmu w poprzednim roku przekroczyły 100 tys. zł.

Wydatki na samochód

Kolejną dosyć ważną zmianą w PIT 2020 ma być zlikwidowanie tzw. kilometrówki, której prowadzenie jest dosyć uciążliwe i pochłania zbyt wiele cennego czasu. Warto również wiedzieć o tym, iż rząd planuje ograniczenie możliwości rozliczania w 100% wydatków ponoszonych na zakup paliwa, części i akcesoriów samochodowych, a także innych kosztów związanych z eksploatacją samochodów. Odliczeniu będzie bowiem podlegać jedynie 50% kosztów (choć mówi się nawet, że będzie można odliczyć 75%), jednak tylko w sytuacji, gdy samochód będzie wykorzystywany zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych.

Artykuł powstał przy współpracy z Justyną Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaką formę rozliczenia PIT za 2018 powinna wybrać pielęgniarka?