Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Rozliczenie roczne PIT-37 2019 wypełnia czterech na...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie roczne PIT-37 2019 wypełnia czterech na pięciu Polaków

Według statystyk sprzed dwóch lat, opracowanych przez Ministerstwo Finansów, rozliczenie roczne PIT-37 było najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową, stanowiącą 80,7% ogółu zeznań podatkowych. W 2019 roku, podatnicy będą zobowiązani rozliczyć PIT-37 do 30 kwietnia. 

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przygotowując się do dopełnienia formalności względem fiskusa?

  

PIT-11 a rozliczenie roczne PIT-37 2019

Aby rozliczenie roczne PIT-37 mogło zostać przeprowadzone poprawnie, pracownik (podatnik) musi otrzymać od swojego pracodawcy (płatnika) druk PIT-11. Na przekazanie owego dokumentu zatrudnionym przez siebie osobom, przedsiębiorstwo ma czas do 28 lutego 2019 r. Zawarte w tej deklaracji kwoty są wyliczane na podstawie uzyskanych przez podatnika przychodów.

  

Zgodnie z literą Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyliczenie wysokości zaliczek z tytułu podatku dochodowego, jak i ich odprowadzenie, spoczywa po stronie pracodawcy. Przepis ten czyni pracodawcę płatnikiem – do jego zobowiązań należy opodatkowanie wynagrodzenia swych pracowników i regularne opłacanie powstałych należności w odpowiednim urzędzie skarbowym.

  

W momencie, w którym pracownik otrzyma od pracodawcy swój PIT-11, będzie on posiadał wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Należy jednak pamiętać, iż istnieje konieczność rozliczenia więcej niż jednej deklaracji, jeśli w ciągu minionego roku podatkowego podjęło się pracę u kilku pracodawców.

  

Rozliczenie roczne PIT-37 za 2018 przy pomocy programu PIT

Podatnik, który posiada szczegółowe informacje o uzyskanych w minionym roku podatkowym przychodach, będzie w stanie bez problemów rozliczyć swoją deklarację samodzielnie. Korzystając z przeznaczonych do tego celu narzędzi, takich jak program PIT, dopełnienie swych obowiązków względem fiskusa okaże się prostsze, niż można przypuszczać.

 

Decydując się na rozliczenie roczne PIT-37 2019 przy asyście programu PIT, użytkownik będzie mógł za pomocą paru kliknięć dodać do wypełnianego formularza wszystkie niezbędne załączniki. Za pomocą umieszonego w programie formularza PIT/O, uwzględnienie w deklaracji należnych ulg, takich jak ulga prorodzinna, rehabilitacyjna bądź na internet, zajmuje zaledwie kilka chwil. Program PIT spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa w zakresie przesłania uzupełnionego formularza na serwery Ministerstwa Finansów. Jedynymi informacjami, których będzie potrzebował podatnik, są deklaracje z lat wcześniejszych na temat osiąganych dochodów. Korzystanie z programu PIT może na zawsze odmienić składanie PIT online na lepsze.

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments