Rozliczenie przez pracodawcę nie pozwala odliczyć ulg...
http://sxc.hu/

Rozliczenie przez pracodawcę nie pozwala odliczyć ulg podatkowych i przekazać 1 proc. podatku OPP

Z możliwości rozliczenia przez pracodawcę można skorzystać jedynie, gdy w 2011 roku uzyskało się dochody u jednego płatnika. Aby pracodawca rozliczył nasze dochody, należy przed 10 stycznia złożyć swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12.

W oświadczeniu (PIT-12) pracownik stwierdza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków).

>>>Pobierz aktywny formularz PIT-12 od Podatnik.info<<<

Ponadto podatnik rozliczający się za pośrednictwem pracodawcy pozbawia się możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP. Dlatego warto samodzielnie wypełnić zeznanie roczne na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

>>> Pobierz aktywny formularz PIT-36 od Podatnik.info<<<

>>> Pobierz aktywny formularz PIT-37 od Podatnik.info<<<

Natomiast Organizacje Pożytku Publicznego mogą zaopatrzyć się w program „PIT-y 2011” i udostępnić go swoim darczyńcom. Program pozwoli im w prosty sposób wypełnić zeznanie roczne i przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP, która go rozpowszechniła. Więcej informacji o programie znajdziemy TUTAJ.

Po złożeniu przez pracownika oświadczenia (PIT-12), płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

>>> Pobierz aktywny formularz PIT-40 od Podatnik.info<<<

Jeśli pracownik uzyskiwał dochody opodatkowane wg skali podatkowej z więcej niż jednego źródła, musi rozliczyć się samodzielnie do 30 kwietnia na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Warto pamiętać, że jeżeli podatnik osiągnął przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i został rozliczony przez płatnika, musi wówczas złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczania tych przychodów.

Jeżeli podatnik skorzystał z rozliczenia przez płatnika, to nie pozbawia go to jednak prawa do złożenia zeznania (PIT-36 lub PIT-37) wg ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia (PIT-12), podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych i preferencji lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Więcej o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz OPP można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 143 głosów
48%

przez telefon

68 głosów
49%

z komputera

70 głosów
1%

w oddziale w banku

1 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także