Rozliczenie podatku dochodowego za 2018 nie musi...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie podatku dochodowego za 2018 nie musi przyprawiać o ból głowy

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Proces też można przeprowadzić można dysponując jedynie formularzem PIT-11, swoją zeszłoroczną deklaracją i podłączonym do internetu komputerem i bądź smartfonem. Co powinniśmy wiedzieć, aby przeprowadzić rozliczenie podatku dochodowego bez przeszkód?

 

Na jakich zasadach opiera się rozliczenie podatku dochodowego 2019?

Kwota należności względem fiskusa jest zależna od sposobu i wysokości opodatkowania naszego wynagrodzenia. Wyliczona suma zostaje pomniejszona o należne podatnikowi ulgi i odliczenia oraz kwotę wolną od podatku.

 

Rozliczenie podatku dochodowego za 2018 w oparciu o skalę podatkową

Zdecydowana większość Polaków rozlicza się przy pomocy PIT-37 i PIT-36. Pomimo faktu, iż deklaracje te zazwyczaj wykorzystywane są do innego rodzaju wynagrodzenia (PIT-37 w przypadku podatników świadczących pracę, PIT-36 w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej), łączącym je elementem jest stawka podatkowa. W przypadku rocznych dochodów nieprzekraczających 85 528 zł, podatek dochodowy wyniesie 18%. Nadwyżkę od tej kwoty rozlicza wówczas według 32% stawki.

 

Ulgi i odliczenia 2019 od dochodu oraz podatku

Zmniejszenie wysokości zobowiązania względem fiskusa może nastąpić poprzez uwzględnienie ulg od dochodu (ulga rehabilitacyjna, na internet oraz odliczenie składek ZUS) i ulg od podatku (ulga prorodzinna, abolicyjna i odliczenie składek zdrowotnych). Należy jednak pamiętać, iż odpisy podatkowe podlegają ściśle określonym kryteriom, z którymi trzeba zapoznać się przed przesłaniem deklaracji do urzędu podatkowego.

 

Liniowe rozliczenie podatku dochodowego za 2018

Prowadzący firmę przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z rozliczenia liniowego PIT-36L. Wysokość opodatkowania jest wówczas niepowiązana z osiąganymi zarobkami i wynosi zawsze 19%. Taka forma opodatkowania zdaje się być najbardziej korzystna dla właścicieli firm o dochodach powyżej 85 528 zł rocznie, lecz należy pamiętać iż wiąże się ona z istotnymi ograniczeniami. Płatnicy, którzy rozliczają się w sposób liniowy, tracą możliwość skorzystania ze znacznej części odpisów podatkowych. Pomimo faktu, iż PIT-36L nie przewiduje 32% stawki od podatkowej nadwyżki, ostateczna kwota zeznania podatkowego może okazać się nieopłacalna.

 

Rozliczenie podatku dochodowegoprzy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego

W odróżnieniu od trzech poprzednich sposobów opodatkowania, rozliczenie ryczałtowe wiąże się z wyliczeniem należności podatkowej od przychodu zamiast dochodu. Oznacza to, iż przedsiębiorcy nie będzie przysługiwać możliwość odliczenia części kosztów poniesionych dochodów. Jakie korzyści wiążą się z wybraniem tej formy rozliczenia? W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, opodatkowanie przychodu może wynieść pomiędzy 2 a 20%, co (w zestawieniu z stawką podatkową 18%) może wiązać się ze sporą oszczędnością.

 

Kiedy ryczałtowe rozliczenie podatku dochodowego może być opłacalne?

Rozliczenie podatku dochodowego przy pomocy ryczałtu powinni rozważyć ci przedsiębiorcy, których zarobki wiążą się z relatywnie niskimi kosztami własnymi. Pomimo ograniczeń co do możliwości odliczenia swoich wydatków, całość przychodu może być opodatkowana w wysokości np. 8.5% zamiast 18%. Opłacalność tej formy rozliczenia jest kwestią ściśle indywidualną – skorzystanie z niej powinno być poparte dokładnymi szacunkami finansowymi, które pozwolą przewidzieć wysokość zobowiązania względem fiskusa.

  

PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28 to tylko niektóre z deklaracji podatkowych, które można uzupełnić przy pomocy programu PIT. Każdą z nich można uzupełnić o odpowiednie załączniki przy pomocy jedynie paru kliknięć, a całkowite rozliczenie podatku dochodowego będzie polegać niemal wyłącznie na wpisaniu kwot uzyskanego wynagrodzenia i danych weryfikacyjnych. Sprawdź, jak proste może być rozliczenie roczne z programem PIT!

 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć PIT online za 2018 rok? 3 wskazówki