Rozliczenie PIT w 2019 roku – zobacz, jakie zmiany...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT w 2019 roku – zobacz, jakie zmiany wchodzą w życie!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Nowość: Automatyczne rozliczenie „Twój e-PIT”

Rozliczenie PIT w 2019 roku będzie się różnić od poprzednich lat, od tego roku możesz skorzystać z możliwości automatycznego rozliczenia swoich przychodów. Po 15.02.2019 r. na Portalu Podatnika będzie czekała deklaracja przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową. Ta funkcjonalność jest skierowana do osób fizycznych. Wstępnie wypełnione druki PIT-37 i PIT-38 możesz:

 • zaakceptować bez żadnych zmian - usługa Twój e-PIT nie uwzlgędnia żadnych ulg i odliczeń co ogranicza możliwość otrzymania wyższego zwrotu z podatku
 • zmodyfikować, np. uzupełniając o należne ulgi czy rozliczenie z małżonkiem - co możesz uwzględnić w Programie PIT Pro pobierając program go na dysk komputera, rozliczając mobilnie lub online
 • całkowicie je odrzucić, decydując się na samodzielne rozliczenie PIT Programem PIT Pro lub wypełniając PIT online 
  

Na decyzję masz czas do północy 30.04.2019 r., po tym terminie rozliczenie PIT wygenerowane automatycznie zostanie przesłane do właściwego Urzędu Skarbowego. Co ważne, jeśli zdecydujesz się na samodzielne rozliczenie PIT, nie musisz specjalnie logować się do Portalu Podatnika. e-Deklaracje złożone innymi drogami będą miały pierwszeństwo w stosunku do Twój e-PIT.

  

Nowe terminy zwrotu nadpłaty podatku

Aby zachęcić Polaków do rozliczania PIT przez e-deklaracje (w tym także za pośrednictwem Portalu Podatnika), Ministerstwo Finansów skróciło terminy zwrotu nadpłaconego podatku. W przypadku rozliczeń elektronicznych zwrot otrzymasz w ciągu 45 dni od daty złożenia deklaracji, natomiast w przypadku papierowych – w ciągu trzech miesięcy. Bieg obu terminów zacznie się liczyć 16.02.2019 r., więc oczekiwanie na zwrot środków może się wydłużyć, jeśli swoją deklarację złożysz wcześniej. Zwrot nadpłaconego podatku przy terminowo rozliczonym PIT otrzymasz najpóźniej 31.07.2019 r. przy rozliczeniu składanym na druku papierowym lub 15.06.2019 r. przy rozliczeniu elektronicznym.

 

Rozliczenie PIT w 2019 – nowa kwota wolna od podatku

Kolejną zmianą, którą należy uwzględnić przy rozliczaniu PIT, jest nowa kwota wolna od podatku. Za 2018 r. będzie ona wynosiła 8000 zł, zamian 6600 zł, jak było wcześniej. To z kolei oznacza podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek. która wyniesie w tym roku 1440 złotych. Z tej kwoty skorzysta większa grupa osób niż w przy poprzednim rozliczeniu, czyli ci wszyscy, których dochód nie przekroczył 13 000 zł (w 2017 r. kwota ta wynosiła 11 000 zł).

 

Koszty uzyskania przychodów – nowe, wyższe limity

W 2018 r. zmieniła się lista zawodów uprawnionych do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, o czym szerzej pisaliśmy w tym artykule. Rozliczając PIT należy pamiętać, że w tym roku koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 85 528 złotych. W stosunku do ubiegłych lat kwota ta została podniesiona dwukrotnie, ponieważ jeszcze w 2017 r. nie mogła przekroczyć wartości 42 764 złotych.

 

Działalność nierejestrowana, umowa o pomocy przy zbiorach – inne źródła dochodów w rozliczeniu PIT

W 2018 r. po raz pierwszy pojawił się nowy typ umowy: umowa o pracy przy zbiorach. W trakcie obowiązywania tej umowy pracujący podlega ubezpieczeniu w KRUS, nawet jeśli nie jest rolnikiem. Podatek od tej formy zarobku wynosi 18% i należy zaliczyć go do daniny pochodzącej z tzw. innych źródeł przychodów. Do tej samej kategorii zaliczają się przychody uzyskane w ramach działalności nierejestrowanej. Z tej formy działalności możesz skorzystać, gdy miesięczne dochody z jej tytułu nie przekraczają 1050 zł – w przeciwnym razie należy już zarejestrować firmę.

 

Wyższe limit świadczeń zwolnionych z podatku

Tutaj również podniesiono kwoty, które nie wymagają rozliczenia w drukach PIT i jednocześnie są zwolnione z opodatkowania. Do takich świadczeń należą:

 • zapomogi otrzymywane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych,
 • świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów, które są powiązane z wcześniejszym stosunkiem pracy itp.,
 • świadczenia poza ZFŚS dotyczące dzieci podatnika,
 • wygrane w konkursach i grach do kwoty 2000 zł,
 • dopłaty do wypoczynku zorganizowanego i wyjazdów związanych z zakresem opiekuńczym, leczniczym i rehabilitacyjnym dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
 • wynagrodzenie za udzielanie pomocy służbom państwowym,
 • świadczenia otrzymywane przez członków rodzin zmarłych pracowników, emerytów i rencistów,
 • świadczenia związane z praktykami zawodowymi na uczelniach wyższych,
 • świadczenie uzyskane w ramach szkoleń w zakresie opieki paliatywnej lub hospicyjnej.
 

Większość tych świadczeń jest rozliczana przez płatników (np. pracodawców), jednak przy obliczaniu wartości podatku warto zwrócić uwagę na nowe, obowiązujące od tego roku kwoty świadczeń. 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT przez internet za 2018 - jak złożyć PIT 2019?