Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy za 2018 - czy warto?
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy za 2018 - czy warto?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Sprawdziliśmy, na czym polega korzystanie z ministerialnego serwisu i z jakich alternatyw warto skorzystać.

 

Na czym polega rozliczenie PIT przez urząd skarbowy?

Z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi można skorzystać od 15 lutego 2019. Ostatnim dniem na modyfikację swojego zeznania podatkowego jest 30 kwietnia, czyli ostateczny termin składania dużej części PIT-ów.

  

Celem stworzenia platformy było zminimalizowanie udziału podatnika w procesie rozliczania się z urzędem skarbowym. W ramach Twojego e-PITu to organ podatkowy uzupełnia deklaracje roczne na podstawie formularzy przesłanych m.in. przez pracodawców i zleceniodawców. Podatnik po zalogowaniu się do serwisu może zmodyfikować dokument, dopisać nieuwzględnioną przez urząd ulgę czy całkowicie odrzucić formularz i rozliczyć się samodzielnie.

  

Twój e-PIT - czy zawsze warto?

Okazuje się jednak, że usługa Twój e-PIT nie jest jeszcze do końca dopracowana. Wskazują na to głosy podatników, którzy mieli okazję skorzystać z ministerialnego serwisu. Część z nich mówi o zmieniającej się kwocie należnego podatku w zależności od dnia, w którym odwiedzili oni platformę.

 

Użytkownicy mówią też, że rozliczenie PIT przez urząd skarbowy nie zawsze - mimo obietnic - uwzględnia ulgi z poprzednich lat. W ten sposób część podatników, która przykładowo od wielu lat korzysta z ulgi prorodzinnej, musi mimo wszystko samodzielnie wprowadzić niezbędne informacje do deklaracji. Warto wiedzieć również, że 45 dni na zwrot podatku w przypadku Twojego e-PITu jest liczona od 30 kwietnia, tak więc na przelew od urzędu można czekać dłużej.

 

Pewna alternatywa, czyli e-deklaracje

Co zrobić, kiedy nie jesteśmy pewni, czy rozliczenie PIT przez urząd skarbowy jest prawidłowe? Alternatywą będzie albo dokładne sprawdzenie formularzy wypełnionych przez urząd podatkowy albo sięgnięcie po sprawdzony sposób na rozlicznie PIT-u, czyli e-deklaracje i Program PIT Pro 2018/2019.

 

Działający od lat system do rozliczania deklaracji podatkowych gwarantuje pełną kontrolę nad uzupełnieniem wszystkich informacji i ostatecznym wyglądem formularza. PIT 2019 można rozliczyć online lub pobierając program PIT Pro na dysk komputera. Z wypełnianiem podatnik nie jest jednak zdany na siebie - system wyłapuje błędy i sprawdza, czy wszystkie niezbędne pola zostały uzupełnione. Jest też w stanie sam dokonać obliczeń.

 

Dzięki temu rozliczenie się z urzędem nie trwa dłużej niż kilka minut, a po wysłaniu dokumentu podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla niego gwarancją, że PIT online został wypełniony prawidłowo. Z racji na rozliczenie się online na zwrot podatku można czekać maksymalnie 45 dni, a więc wysyłając zeznanie w połowie lutego możemy oczekiwać przelewu już na początku kwietnia.


Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy a kontrola podatkowa