Rozliczenie PIT przez internet za 2018 - co przygotować?
freeimages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT przez internet za 2018 - co przygotować?

Jeżeli robisz to pierwszy raz, sprawdź, jakie informacje będą Ci potrzebne i jak najłatwiej rozliczyć się z urzędem skarbowym, nie wychodząc z domu.

 

Rozliczenie PIT przez internet - zalety

Wspomniane ominięcie kolejek w urzędach to tylko jedna z zalet wypełnienia zeznania podatkowego przez internet. Podatnicy, którzy w poprzednich latach zdecydowali się na ten krok, chwalą również inne elementy rozwiązania.

 

Rozliczenie PIT przez internet to też:

- brak opłat - program do wypełnienia PIT-u online jest bezpłatny. Nie płacisz też za list polecony ani paliwo czy bilet na dojazd do urzędu,

- pomoc w uzupełnieniu formularza - system potrafi wskazać, który formularz powinieneś wypełnić, Poinformuje Cię również, jeśli pominąłeś któreś z obowiązkowych pól,

- brak błędów - program może sam dokonywać obliczeń, dzięki czemu nie musisz obawiać się o popełnienie błędu rachunkowego,

- szybszy zwrot podatku - Twój wypełniony PIT trafia bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jest w formie elektronicznej, dzięki czemu urzędnik nie musi go przepisywać, a więc dokument będzie szybciej rozpatrzony.

 

Pamiętaj, że na rozliczenie PIT przez internet możesz zdecydować się w każdej chwili, nawet chwilę przed upływem terminu składania deklaracji. Wcześniej nie musisz się rejestrować ani nawet pobierać programu - formularz wypełnisz również online.

 

Niezbędnik do rozliczenia internetowego

Rozliczenie PIT przez internet wymaga jedynie dostępu do komputera (lub tabletu) oraz połączenia z internetem. Dane, które są wymagane, powinien posiadać każdy podatnik. Istotne są tzw. Dane autoryzacyjne, które zastępują konieczność posiadania podpisu elektronicznego.

 

Zaliczamy do nich:

- imię i nazwisko,

- datę urodzenia,

- numer PESEL,

- numer NIP (dla podatników posiadających go),

- kwotę przychodu z roku poprzedzającego rok, za który się rozliczamy. Składając PIT w 2019 roku jest to kwota przychodu osiągniętego w 2017 roku.

  

Pozostałe dane to te, które są niezbędne również do poprawnego wypełnienia PIT-u w sposób standardowy. Jeżeli składasz PIT-37, będą to informacje, które otrzymałeś od pracodawcy lub zleceniodawcy na PIT-11. Jeżeli z kolei korzystasz z ulg podatkowych, niezbędne będą dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z nich.

  

Aby rozliczyć się przez internet nie potrzebujesz podpisu elektronicznego, nie musisz też nigdzie zakładać konta. Wypełnienie PIT za pomocą przeznaczonego do tego programu jest też całkowicie bezpłatne.

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także