Rozliczenie PIT-37 2018/2019 – kto powinien wypełnić...
Rozlicz PIT-37 programem PIT Pro 2018/2019 w 5 minut!
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT-37 2018/2019 – kto powinien wypełnić tę deklarację?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Rozliczenie PIT-37 może zostać dokonane przy pomocy programu PIT, który przeprowadzi podatnika przez wszystkie etapy deklaracji.

   

Dochody podlegające pod rozliczenie PIT-37

Rozliczenie PIT-37 ma miejsce wyłącznie w przypadku przychodów, od których stawka opodatkowania wynosi 18% bądź 32%, zgodnie z obecną skalą podatkową. W sytuacji, w której podatnik uzyskuje przychody zwolnione z podatku, nie musi on wypełniać wniosku podatkowego ani wykazywać przychodów. Natomiast w przypadku, gdy jedynym źródłem przychodu jest praca, od której dochód nie podlega opodatkowaniu według powyższej skali, nie rozlicza się wniosku PIT-37.

  

Jeśli podatnik posiada dwa źródła przychodu, a jedno z nich nie jest opodatkowane według skali podatkowej, jest on zobligowany do złożenia dwóch deklaracji. W zależności od rodzaju dochodu może być to być m. in. PIT-28 (przychody z tytułu ryczałtu) bądź PIT-36 wypełniany przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.

  

Rozliczenie PIT-37 jest możliwe również w sytuacji, gdy podatnik wykazał stratę w danym roku podatkowym – nie może on jednak rozliczyć strat z więcej niż jednego roku podatkowego.

  

Rozliczenie PIT-37 z uwzględnieniem członków rodziny

Jeśli małżonkowie spełniają warunki niezbędne do złożenia PIT-37, mogą oni złożyć wspólną deklarację. Wspólne rozliczenie może mieć miejsce w sytuacji, w której obydwoje rozliczają się za pomocą PIT-37. W wypadku, w którym jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, proceder ten powinien odbyć się za pomocą deklaracji PIT-36.  Należy również pamiętać, że ten rodzaj rozliczenia jest możliwy tylko wtedy, gdy małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego. Jeśli stało się inaczej, małżonkowie są zmuszeni rozliczyć się oddzielnie.

  

Rozliczenie PIT-37 przysługuje również osobom samotnie wychowującym dziecko, niezależnie od stanu cywilnego. W przypadku małżeństw, za taką sytuację uznaje się fakt, gdy jedno z małżonków odbywa karę pozbawienia wolności bądź zostało pozbawione praw rodzicielskich. Ulga z tytułu samotnego wychowania dziecka przysługuje w sytuacjach, gdy dziecko jest niepełnoletnie, jest w trakcie nauki (do 25. roku w określonych przypadkach), bądź niezależnie od wieku, jeśli przysługuje mu renta socjalna lub zasiłek pielęgnacyjny.

   

Dzięki informacjom, które można uzyskać z otrzymanego wcześniej formularza PIT-11, podatnik jest w stanie samodzielnie rozliczyć deklarację za pomocą programu PIT. Rozliczenie PIT-37 sprowadza się wówczas do wpisania do arkusza niezbędnych danych, a wyliczeń dokona program PIT, uwzględniając możliwość umieszczenia w deklaracji aktualnych dla podatnika ulg. Na pobranie programu PIT i rozliczenie PIT-37 podatnicy mają czas do 30 kwietnia 2019 r.

  

Artykuł powstał przy współpracy z Beatą Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć PIT online za 2018 rok? 3 wskazówki