Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy - pamiętaj o...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy - pamiętaj o weryfikacji danych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Wstępnie przygotowane PIT-y udostępniane są na portalu podatki.gov.pl. Na razie mogą je pobrać osoby rozliczające się na drukach PIT-37 i PIT-38. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą będą musieli na nie jeszcze poczekać – być może pojawią się w kolejnych latach.

Co zawiera gotowe zeznanie podatkowe?

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy 2019 jest dostępne od 15 lutego. W zeznaniach PIT-37 i PIT-38, które są dostępne na portalu podatkowym, znajduje się dochód podatnika, obliczony w oparciu o przesłane do urzędu informacje od płatników. 

 

Czego nie zawiera rozliczenie PIT przez urząd skarbowy 2019

W formularzu przygotowanym przez urząd skarbowy nie znajdziemy między innymi danych na temat pozostałych ulg, np. z tytułu darowizn, rehabilitacji, czy wpłat na IKZE. Jeśli w trakcie roku podatkowego uzyskaliśmy dochody, na temat których nikt nie przekazał informacji do urzędu (np. dochody z innych źródeł) albo zarabialiśmy poza granicami kraju – wówczas też może zabraknąć ich w zeznaniu. To jeden z powodów, dla których przed zatwierdzeniem PIT-u z portalu podatkowego warto sprawdzić dokładnie jego zawartość.

 

Uwaga na błędy w Twój e-PIT i nieścisłości

W rozliczeniach przygotowanych przez urząd mogą znaleźć się pewne nieścisłości. Specjaliści przestrzegają osoby, które wykonują zawody korzystające np. z 50% kosztów uzyskania przychodu, by sprawdzały, czy zostały one uwzględnione w deklaracji. Niewprowadzenie korekty do zeznania może sprawić, że zamiast zwrotu podatku będzie nas czekać konieczność jego opłacenia.

 

Usługa Twój e-PIT wydaje się bardzo wygodna, ale nie jest pozbawiona wad. Dlatego zachęcamy do tego, by nawet w najbardziej nieskomplikowanych przypadkach sprawdzać przygotowane przez urząd zeznanie – być może trzeba będzie uzupełnić niektóre z danych. Nadal możliwe jest przygotowanie PIT w dotychczasowej formie. Jedną z opcji jest samodzielne rozliczenie i przesłanie papierowego formularza listem, drugą (najpewniejszą) - skorzystanie z programu do PIT, który na każdym kroku śledzi, czy deklaracja nie zawiera błędów, uwzględnia aktualne przepisy, ulgi i odliczenia.  

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy a kontrola podatkowa