Rozliczenie PIT 2019 przez internet
Rozliczenie PIT 2019 przez internet
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 przez internet

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Przy rozliczeniach PIT 2019 niektórzy podatnicy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT opracowanej przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niej w ogóle nie będą musieli wypełniać deklaracji podatkowych. Nie każdy będzie jednak mógł skorzystać z tej możliwości.

  

Na czym polega usługa Twój e-PIT?

Nowa usługa będzie stanowić duże ułatwienie dla podatników, ponieważ urząd sam będzie wypełniał deklaracje podatkowe. Potrzebne do tego informacje zostaną uzyskane z:

  • zeznań złożonych za poprzedni rok podatkowy,
  • systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej,
  • rejestrów instytucji zewnętrznych.

W związku z tym, składając PIT 2019 podatnik ma kilka możliwości do wyboru. Jeśli chce, może:

  • zweryfikować i zaakceptować informacje zawarte w deklaracji,
  • poprawić deklarację, jeśli jakieś punkty tego wymagają,
  • uzupełnić formularz o dodatkowe informacje np. dotyczące ulg i odliczeń,
  • nie sprawdzać wypełnionego druku PIT 2019,
  • odrzucić możliwość rozliczania się przez usługę Twój e-PIT i wypełnić deklarację np. w wersji papierowej lub za pomocą innego programu.

Co ważne, osoby wypełniające PIT-38 powinny uzupełnić automatycznie wypełnioną deklarację informacjami, do których KAS nie ma dostępu. Przykładowo, w formularzu może brakować danych dotyczących przychodów z tytułu prowadzonej działalności – w takim wypadku należy je tam wpisać.

  

PIT 2019 – kto może go rozliczyć z pomocą usługi Twój e-PIT?

Krajowa Administracja Skarbowa planuje stopniowo uruchamiać usługę Twój e-PIT. Z tego powodu na razie PIT 2019 będą mogli dzięki niej składać tylko podatnicy wypełniający PIT-37 i PIT-38. Od następnego roku dołączą do nich osoby, które mają działalność gospodarczą i rozliczają się przy użyciu PIT-36 lub PIT-36L.

Warto pamiętać, że rozliczenia PIT 2019 przez usługę Twój e-PIT będą możliwe od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r.  Nowa usługa nie pozwala jednak na pełne odliczenia, w związku z czym nadal najlepszym i najszybszym rozwiązaniem pozostaje opcja wypełnienia programu online.

  

Pozostałe deklaracje PIT – jak je złożyć online?

Osoby, które nie rozliczają się z pomocą PIT-37 i PIT-38, a chcą wypełnić PIT 2019 przez internet będą musiały skorzystać z innego rozwiązania. Najłatwiej sięgnąć po darmowy program do wypełniania deklaracji podatkowych, który krok po kroku przeprowadza podatnika przez wszystkie części formularza. Trzeba się tylko upewnić, że aplikacja oferuje dostęp do aktualnych druków PIT, przygotowanych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Po wypełnieniu deklaracji należy złożyć na niej podpis elektroniczny. Nie każdy go posiada, ale na szczęście można zamiast niego wpisać kilka informacji autoryzacyjnych, w tym kwotę przychodu z zeszłorocznego zeznania albo rocznego obliczenia podatku (jeśli takie dokumenty nie zostały złożone, wystarczy wpisać „0”).

Po przesłaniu deklaracji, podatnik powinien otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dzięki temu zyskuje dowód, że złożył swoje rozliczenie na czas.

 

Autor artykułu Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Gdzie mogę sprawdzić status rozliczenia deklaracji PIT za 2020?