Rozliczenie PIT 2019 - 3 sposoby na poprawne rozliczenie...
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 - 3 sposoby na poprawne rozliczenie PIT za 2018

 

Dowiedz się, jak rozliczyć PIT przez internet, kto powinien samodzielnie wypełniać deklarację i kiedy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

 

Sposób nr 1 – program do uzupełniania deklaracji, czyli jak rozliczyć PIT przez internet

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na elektroniczne rozliczenia podatkowe. I nic dziwnego – ta metoda jest najszybsza i znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, o ile korzystasz z programu do PIT Pro. Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT przez internet, zacznij od instalacji bezpłatnego programu i postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora. Z jego pomocą wypełnisz swoje zeznanie w kilka minut i to nawet jeśli nie znasz się dobrze na podatkach. Program obliczy wszystkie potrzebne sumy i wskaże Ci, jakie załączniki musisz jeszcze uzupełnić. Na dodatek zweryfikuje poprawność wprowadzonych danych.

Zamiennie, zamiast aplikacji, którą można zainstalować na dysku komputera, istnieje też możliwość skorzystania z kreatora online. On również jest dostępny za darmo. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj tylko, by po złożeniu formularza pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru i dołączyć je do swojej dokumentacji podatkowej.

 

Sposób nr 2 – kiedy samodzielne wypełnianie deklaracji to dobry pomysł?

Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych metod, być może opcja samodzielnego wypełniania deklaracji jest dla Ciebie. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają już pewne doświadczenie w uzupełnianiu formularzy PIT i przeprowadzaniu rozliczeń podatkowych. Najlepiej jeśli są też na bieżąco ze zmianami w prawie podatkowym. Wtedy szanse na popełnienie błędu są niewielkie. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz zaznajamiać się z tą tematyką, lepiej zrezygnuj z samodzielnego wypełniania deklaracji i sprawdź jak rozliczyć PIT przez internet lub po jej wypisaniu, sprawdź ją w darmowym programie do PIT. On zweryfikuje czy wszystkie obliczenia zostały zrobione poprawnie i czy nie brakuje wymaganych załączników.

Jeśli uzupełniałeś deklarację elektroniczną, szybko wyślesz ją przez program do PIT prosto na serwery Ministerstwa Finansów, bez wychodzenia z domu. Natomiast w przypadku papierowego zeznania, nadaj je pocztą lub osobiście zanieś do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że obie te opcje zabiorą Ci więcej czasu – będziesz musiał go przeznaczyć na dojazd do instytucji i wyczekiwanie w kolejce.

 

Sposób nr 3 – rozliczenia z biurem rachunkowym

Osoby, które prowadzą swoje firmy i w związku z tym muszą przygotować szereg deklaracji, mogą skorzystać z pomocy księgowej lub biura rachunkowego. Te rozwiązania mają jednak pewną wadę – nie są darmowe. Usługi biura rachunkowego należy opłacić, podobnie jak pracownika pełniącego funkcję księgowego. Z tego powodu wybór jednego ze sposobów powinien być uzależniony od tego, jakiej wielkości jest dana firma. Duże przedsiębiorstwo powinno skorzystać z pomocy ekspertów, ponieważ koszt, jaki na to przeznaczy, nie powinien być dla niego zbyt odczuwalny, a bez wsparcia rozliczenie może być trudne. Natomiast małe, kilkuosobowe firmy mogą nawet rozliczać się same, choć najlepiej korzystać przy tym z odpowiedniego oprogramowania.

  

Pamiętaj, że samo rozliczenie to jeszcze nie wszystko – po wypełnieniu deklaracji musisz odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To potwierdzenie wraz z pozostałymi dokumentami podatkowymi powinieneś przechowywać jeszcze przez 5 lat. Po otrzymaniu UPO cała procedura podatkowa zostanie zakończona i nie będziesz musiał martwić się rocznym rozliczeniem jeszcze przez długi czas!

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także