Rozliczenie PIT 2019 - 3 sposoby na poprawne rozliczenie...
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 - 3 sposoby na poprawne rozliczenie PIT za 2018

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Dowiedz się, jak rozliczyć PIT przez internet, kto powinien samodzielnie wypełniać deklarację i kiedy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

 

Sposób nr 1 – program do uzupełniania deklaracji, czyli jak rozliczyć PIT przez internet

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na elektroniczne rozliczenia podatkowe. I nic dziwnego – ta metoda jest najszybsza i znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, o ile korzystasz z programu do PIT Pro. Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT przez internet, zacznij od instalacji bezpłatnego programu i postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora. Z jego pomocą wypełnisz swoje zeznanie w kilka minut i to nawet jeśli nie znasz się dobrze na podatkach. Program obliczy wszystkie potrzebne sumy i wskaże Ci, jakie załączniki musisz jeszcze uzupełnić. Na dodatek zweryfikuje poprawność wprowadzonych danych.

Zamiennie, zamiast aplikacji, którą można zainstalować na dysku komputera, istnieje też możliwość skorzystania z kreatora online. On również jest dostępny za darmo. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj tylko, by po złożeniu formularza pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru i dołączyć je do swojej dokumentacji podatkowej.

 

Sposób nr 2 – kiedy samodzielne wypełnianie deklaracji to dobry pomysł?

Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych metod, być może opcja samodzielnego wypełniania deklaracji jest dla Ciebie. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają już pewne doświadczenie w uzupełnianiu formularzy PIT i przeprowadzaniu rozliczeń podatkowych. Najlepiej jeśli są też na bieżąco ze zmianami w prawie podatkowym. Wtedy szanse na popełnienie błędu są niewielkie. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz zaznajamiać się z tą tematyką, lepiej zrezygnuj z samodzielnego wypełniania deklaracji i sprawdź jak rozliczyć PIT przez internet lub po jej wypisaniu, sprawdź ją w darmowym programie do PIT. On zweryfikuje czy wszystkie obliczenia zostały zrobione poprawnie i czy nie brakuje wymaganych załączników.

Jeśli uzupełniałeś deklarację elektroniczną, szybko wyślesz ją przez program do PIT prosto na serwery Ministerstwa Finansów, bez wychodzenia z domu. Natomiast w przypadku papierowego zeznania, nadaj je pocztą lub osobiście zanieś do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że obie te opcje zabiorą Ci więcej czasu – będziesz musiał go przeznaczyć na dojazd do instytucji i wyczekiwanie w kolejce.

 

Sposób nr 3 – rozliczenia z biurem rachunkowym

Osoby, które prowadzą swoje firmy i w związku z tym muszą przygotować szereg deklaracji, mogą skorzystać z pomocy księgowej lub biura rachunkowego. Te rozwiązania mają jednak pewną wadę – nie są darmowe. Usługi biura rachunkowego należy opłacić, podobnie jak pracownika pełniącego funkcję księgowego. Z tego powodu wybór jednego ze sposobów powinien być uzależniony od tego, jakiej wielkości jest dana firma. Duże przedsiębiorstwo powinno skorzystać z pomocy ekspertów, ponieważ koszt, jaki na to przeznaczy, nie powinien być dla niego zbyt odczuwalny, a bez wsparcia rozliczenie może być trudne. Natomiast małe, kilkuosobowe firmy mogą nawet rozliczać się same, choć najlepiej korzystać przy tym z odpowiedniego oprogramowania.

  

Pamiętaj, że samo rozliczenie to jeszcze nie wszystko – po wypełnieniu deklaracji musisz odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To potwierdzenie wraz z pozostałymi dokumentami podatkowymi powinieneś przechowywać jeszcze przez 5 lat. Po otrzymaniu UPO cała procedura podatkowa zostanie zakończona i nie będziesz musiał martwić się rocznym rozliczeniem jeszcze przez długi czas!

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!