Rozliczenie PIT 2018 – kiedy można spodziewać się...
c.pxhere.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2018 – kiedy można spodziewać się zwrotu podatku za 2017

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dzięki nadwyżce zaliczek wpłaconych na jego poczet lub korzystaniu z ulg i odliczeń, można zyskać od kilkunastu, kilkudziesięciu do kilkuset, kilku tysięcy złotych. Maksymalny czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi trzy miesiące od terminu złożenia zeznania. 

Czym jest nadpłata podatku i kiedy przysługuje zwrot podatku

Z nadpłatą podatku mamy do czynienia, kiedy podatek opłacony przez podatnika z tytułu uzyskanych dochodów jest wyższy, niż podatek należny urzędowi skarbowemu. Nadpłata to jednak nie jedyna sytuacja, w której można liczyć na zwrot podatku. Przysługuje on także podatnikom, którzy korzystają z ulg i odliczeń, do określonych przepisami limitów. Każda kwota zwrotu powyżej 8,80 zł zostaje zwrócona podatnikowi, jeśli jednak jest ona niższa, Urząd Skarbowy zatrzymuje ją na poczet przyszłych rozliczeń. Oznacza to, że jeśli w kolejnych latach pojawi się np. kilkuzłotowa niedopłata, może ona zostać pokryta właśnie z tej kwoty.

Formy zwrotu podatku – rozliczenie PIT 2018 za 2017

W roku 2018 podatnicy mają do wyboru dwie formy zwrotu nadpłaconego podatku – przelew bankowy lub gotówkę. Aby odebrać go w formie gotówki, można udać się bezpośrednio do kasy urzędu skarbowego, albo wybrać przekaz pocztowy. W tym drugim wypadku zwrot będzie jednak uszczuplony o opłatę za jego nadanie.

Coraz więcej osób decyduje się na otrzymywanie zwrotu podatku na konto bankowe. Aby otrzymać go w takiej formie, należy wypełnić formularz ZAP-3 (przeznaczony dla osób posiadających numer PESEL lub NIP) lub CEIDG-1 (dla osób, które nie posiadają numeru PESEL). Jeśli jednak kwota zwrotu wyniesie mniej niż 11,70 zł, odbiór będzie możliwy tylko w kasie urzędu skarbowego.

Rozliczenie PIT 2018 – jak przyspieszyć zwrot podatku

Termin przewidziany na zwrot podatku nie może przekroczyć 90 dni od momentu wpłynięcia deklaracji do urzędu.  Może on natomiast ulec skróceniu w związku z kilkoma czynnikami.

Pierwszą zmienną, która wpływa na termin zwrotu podatku, jest forma złożenia deklaracji. Jeśli wpłynęła ona przez internet, urzędnicy nie będą musieli wprowadzać danych ręcznie do systemu, co znacznie przyspieszy proces rozliczenia.

Nie bez znaczenia jest też termin, w którym podatnik złoży deklarację. Im wcześniej to nastąpi, tym szybciej zostanie ona sprawdzona. Wraz ze zbliżającym się ostatecznym terminem rozliczenia do urzędów napływa coraz więcej deklaracji i czas oczekiwania na ich sprawdzenie rośnie – od 2-4 tygodni w styczniu i lutym, do nawet 10 – 12 w kwietniu.

Czynnikiem, który niezależny jest od podatnika, ale który również modyfikuje termin zwrotu podatku, jest miejsce zamieszkania. W dużych ośrodkach miejskich czas oczekiwania na sprawdzenie zeznania jest dłuższy niż w mniej zaludnionych obszarach. Jeśli więc ktoś w ciągu roku podatkowego zmieni miejsce pobytu z dużej aglomeracji na małe miasto powiatowe, może okazać się, że na zwrot podatku będzie czekał nawet miesiąc krócej. 

Sprawdź więcej informacji o PIT

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozlicz PIT 2017/2018 przez internet w 4 minuty. Poradnik dla składających zeznanie na ostatnią chwilę