Rozliczenie internetu w PIT 2018/2019 - jakie korzyści?
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie internetu w PIT 2018/2019 - jakie korzyści?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Zgodnie z obecnymi przepisami, z ulgi na internet można skorzystać dwukrotnie w następujących po sobie latach, a wartość odpisanej kwoty nie może przekroczyć 760 zł.

 

Ile możemy zaoszczędzić, decydując się na rozliczenie internetu?

Aby ulga na internet przyniosła nam jak największe oszczędności, powinniśmy zdecydować się na jej rozliczenie w roku, w którym opłacamy internet przez cały rok kalendarzowy. Wartość odpisu będzie bardziej korzystna, jeśli zdecydowaliśmy się na zwiększenie prędkości łącza lub opłacamy dodatkowe pakiety internetowe w telefonie. Nie istnieją żadne wymogi, które wymuszałyby na podatniku rozliczenie internetu od momentu podpisania nowej umowy – należy jednak pamiętać, iż zdecydowanie się na odliczenie ulgi na internet w danym roku podatkowym sprawia, iż można z niej skorzystać jedynie w roku kolejnym.

 

Wyliczając oszczędności, które zapewni nam rozliczenie internetu, powinniśmy zwrócić uwagę na poniesione w skali roku koszty. Ustalona kwota, 760 zł rocznie, przekłada się na średnio 63,33 zł na miesiąc. Kwot ta stanowi pułap, poniżej której będziemy w stanie odliczyć nasze wydatki na łącze internetowe w całości – lecz największe odliczenie uzyskamy w przypadku przekroczenia tej kwoty. Jeśli nasze wydatki na internet wynoszą więcej niż 760 zł, dzięki uldze na internet zaoszczędzimy 136,80 zł rocznie (760 zł x 18% stawki podatku = 136,80 zł). Rozliczenie internetu może być uwzględnione w deklaracjach PIT-37, PIT-36 i PIT-28. Odpowiednią kwotę należy wówczas wpisać w treść załącznika PIT/O.

 

Rozliczenie internetu domowego i komórkowego – czy koszty można sumować?

Rozliczenie internetu nie musi dotyczyć jedynie umowy na stałe łącze czy połączenie za pomocą mobilnego routera. Do poniesionych wydatków zaliczyć można również pakiety internetowe, a nawet rachunki za korzystanie z kafejki internetowej. Ulga na internet nie jest ograniczona wyłącznie do miejsca zameldowania – podatnik może podpisać umowę na dostęp do sieci w dowolnym, wybranym przez siebie adresie.

 

Jakich dokumentów potrzebujemy, aby nasze rozliczenie internetu było uzasadnione? Pomimo faktu, iż ulga na internet nie wymaga od nas zbierania wszystkich otrzymanych faktur, posiadanie ich może okazać się kluczowe w sytuacji kontroli lub wątpliwości ze strony urzędu skarbowego. Ważniejszym dokumentem jest niewątpliwie sama umowa, która jednoznacznie określa osobę, która może przeprowadzić rozliczenie internetu. Uzupełniając naszą deklarację PIT o rozliczenie internetu, musimy również pamiętać o wpisaniu poprawnej wysokości opłaty za internet w wypadku podpisania umowy na usługę łączną, taką jak internet w pakiecie z telewizją cyfrową lub telefonem. Wyliczając wysokość ulgi powinniśmy zwrócić uwagę na zapisaną w umowie opłatę za dostęp do internetu. Jeśli nasza umowa opiewa na łączną kwotę 90 zł, z czego cena internetu to 35 zł, odliczeniu podlega jedynie druga kwota.

  

Dzięki powyższym informacjom, bez trudu będziesz mógł przeprowadzić bezbłędne rozliczenie internetu. Przygotowując się do uzupełnienia rocznej deklaracji, nie zapomnij rozliczyć go za pomocą programu PIT. W aplikacji tej bez trudu wypełnisz odpowiednią deklarację podatkową wraz z załącznikiem PIT/O, a sam proces uzupełnienia formularza jest bardzo prosty i intuicyjny. Dołącz do milionów zadowolonych Polaków i rozlicz swój PIT przez internet już dziś!

  

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy można rozliczyć internet w 2019 roku? Ograniczenia ulgi internetowej