
Rozliczenie emerytów i rencistów w PIT 2019 - co musisz wiedzieć o PIT-40a?
Początek roku to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Dotyczą one nie tylko osób aktywnych zawodowo, ale także emerytów i rencistów. Jeśli należysz do tej grupy – dowiedz się, o czym należy pamiętać przy składaniu deklaracji.
PIT-40A – jak rozliczyć w PIT 2019?
Tak zwane organy rentowe, czyli najczęściej Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), informacje o wypłaconych świadczeniach zamieszczają w formularzu PIT-40A/PIT-11A. Wśród tych świadczeń znajdują się przede wszystkim emerytury i renty, ale także świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne czy zasiłki przedemerytalne. PIT-40A jest deklaracją obliczenia podatku przez wspomniany organ, PIT-11A – jedynie informacją o dochodzie uzyskanym z tego organu.
Kiedy otrzymasz PIT-40A za 2018?
Jeśli nie osiągnąłeś dodatkowego dochodu, nie korzystasz z ulg czy przywilejów ani nie wpierasz żadnej organizacji pożytku publicznego, otrzymasz od ZUS-u lub KRUS-u PIT-40A. Organ rentowy przesyła do 28 lutego po jednym egzemplarzu PIT-40A do podatnika i do właściwego Urzędu Skarbowego. I w zasadzie nie musisz już nic więcej robić. Twój podatek zostanie rozliczony bez Twojego zaangażowania. Nie musisz nawet składać w tym celu żadnych wniosków do organu rentowego – ZUS jest zobowiązany do przesłania PIT-40A do Urzędu Skarbowego. Musisz jednak pamiętać, że przy tak rozliczonym podatku nie masz możliwości skorzystania z ulg i przywilejów podatkowych.
Samodzielnie rozliczenie PIT 2019 emeryta lub rencisty
Warto wypełnić deklarację podatkową, żeby skorzystać z przywilejów lub ulg podatkowych, do których należą m.in.:
-
ulga rehabilitacyjna (w tym także ulga na leki czy na dofinansowane turnusy rehabilitacyjne),
-
ulga z tytułu darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego czy kultu religijnego,
-
możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Także w przypadku uzyskania dochodu innego niż emerytura, renta czy inne świadczenia wypłacane z ZUS-u należy samodzielnie rozliczyć swój podatek. W takiej sytuacji zamiast deklaracji PIT-40A otrzymasz PIT-11A, czyli informację o dochodzie otrzymanym od organu rentowego. Swoją deklarację składasz wówczas na druku PIT-37 (jeśli twój dochód wynikał ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych) lub PIT-36 (jeśli uzyskałeś dochód np. z tytułu najmu i obliczałeś oraz opłacałeś podatek samodzielnie).
Wypełnioną deklarację można złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Skarbowym, przesłać pocztą lub zrobić to za pomocą internetu – na przykład za pomocą programu do PIT.